Aktuality

Univerzita Karlova patří mezi 100 nejlepších vysokých škol Evropy

Univerzita Karlova se v novém prestižním mezinárodním srovnání evropských vysokých škol QS World University Rankings: Europe 2024 umístila na 86. místě. Spolu s Varšavskou univerzitou je tak jedinou vysokou školou z východoevropských zemí, která patří mezi nejlepší stovku univerzit v rámci Evropy.

20. září 2023

Chystá se další Noc vědců. Sejdeme se na pitevně?

Co jsou to ultrazpracované potraviny a proč často končí v nákupních košících, aniž by si to člověk uvědomoval? Jak se na snímcích z družice promítají proměny planety vyvolané válkami nebo měnícím se klimatem? Odpovědi na tyto otázky dostanou zájemci v pátek 6. října večer v rámci akce Noc vědců.

22. září 2023

Vědecká rada ocenila zlatými medailemi pět osobností UK

Vědecká rada UK na svém zasedání ve čtvrtek 21. září udělila zlaté pamětní medaile pěti významným osobnostem, jež jsou profesně spojeny s Univerzitou Karlovou. Pamětní medaile předal prorektor pro akademické kvalifikace profesor Jan Kuklík.

21. září 2023

Dokument ČT zavede diváky pod Říp do domů mrtvých

Nedaleko hory Říp jich je pět. Některé z nich odkryli a prozkoumali i archeologové z UK. O výzkumu tajemných pravěkých pohřebních dlouhých mohyl nyní vznikl také televizní dokument Domy mrtvých, který ve světové premiéře uvede Česká televize 26. září večer na ČT2.

20. září 2023

Odešel profesor Petr Charvát, významný archeolog a pedagog

Přední český archeolog – orientalista a specialista na raný středověk a monasticismus, historik a pedagog podlehl dne 17. září 2023 ve věku 74 let těžké nemoci. Svým výjimečným působením a rozsáhlou tvorbou se navždy zapsal do historie řady akademických a vědeckých institucí. Čest jeho památce!

19. září 2023

Devadesát devět kroků do budoucnosti nově také jako Futurebook

Devadesát devět kroků Univerzity Karlovy do budoucnosti ve zkratce představuje devadesát devět projektů, spolufinancovaných z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, realizovaných v letech 2014–2023. Publikaci si můžete nově přečíst i jako Futurebook, což je jeden z prvních ryzích humanitních spin-offů, se kterým přišla Pedagogická fakulta UK.

18. září 2023

Rekonstrukce budov FF UK v Opletalově ulici zahájena

Filozofická fakulta zahájila komplexní rekonstrukci a dostavbu svých dvou historicky významných budov nacházejících se v centru Prahy. Budovy na adresách Opletalova 47 a 49 chce nejen zmodernizovat a přizpůsobit pro potřeby výuky, badatelské činnosti či přesunu knihovny, ale i zachovat jejich historickou hodnotu.

12. září 2023

Betlémská II: Vzdělávání a věda nemohou být zdrojem škrtů!

Za účasti členů vlády – ministryně a ministra, a především zástupců vysokých škol, odborů a profesních asociací, kteří vyjadřují svou nespokojenost se stavem financování českého školství a vědy, proběhlo v aule UMPRUM shromáždění. Organizátoři vydali společné prohlášení.

12. září 2023

Přidejte se! Komunita vedoucích výzkumných skupin roste

Univerzita Karlova ve spolupráci s iniciativou Czexpats in Science i v dalším akademickém roce pokračuje v budování komunity vedoucích výzkumných skupin ze všech institucí v Česku s cílem vzájemné podpory, vzdělávání a výměny informací.

11. září 2023

Vedení UK hodlá důsledně prošetřit situaci na KTF UK

Postoj vedení UK k celé záležitosti týkající se KTF UK je dlouhodobě konzistentní. Vedení UK opakovaně upozornilo vedení KTF UK na problematický postup ve věci pracovně-právních vztahů na fakultě a na nevhodný způsob, jakým byli studující doktorského studia informováni ohledně eventuální změny jejich školitelů.

7. září 2023

UK a Microsoft: Další společný krok v oblasti digitální gramotnosti

Univerzita Karlova podepsala dodatek k memorandu o vzájemné spolupráci se společností Microsoft. Spolupráce obou institucí se tak rozšiřuje o podporu projektu „Verifee“.Program na podporu digitální gramotnosti funguje na principu umělé inteligence a vyhodnocuje důvěryhodnost článků. Sloužit bude studentům a později i veřejnosti.

7. září 2023

Nový ERC projekt ukáže, jak děti při čtení prožívají fakta

„Jeden ze členů komise řekl, že jsem si mazaně vymyslela projekt o radosti z něčeho, co většina z nás dělá většinu dne – a o čem by si každý přál, aby to bavilo i jeho děti,“ říká Anežka Kuzmičová, vůbec první držitelka společenskovědně a humanitně zaměřeného ERC grantu na Univerzitě Karlově.

5. září 2023
Všechny aktuality >
#UKrajine

UK pro Ukrajinu | Карлів університет для України: Допомога, позиція, підтримкаRozcestník pro ukrajinské studenty, akademiky a zaměstnance na UK, uchazeče a přestupující studenty z Ukrajiny a pro fakulty UK. Najdete zde informace pro řešení různých situací, prohlášení a odkazy, které se týkají války na Ukrajině.

Посібник для українських студентів, науковців та співробітників Карлового університету, абітурієнтів та студентів, які пересилаються з України та для факультетів КУ. Ви знайдете інформацію для вирішення різних ситуацій, заяв і посилань, які стосуються війни в Україні.VideoKalendář
Září 2023
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Konference: Nové trendy ve zdravotním cvičení

22. září 2023

Fakulta tělesné výchovy a sportu UK srdečně zve, především odbornou veřejnost, na konferenci týkající se nových trendů ve zdravotním cvičení. Jedním z přednášejících bude profesor Pavel Kolář. Více informací zde.

22. září od 9.00 do 18.00

FTVS, José Martího 31, Praha 6

EUPRERA – Responsible Communication or Communicating Responsibility

20. září 2023 – 23. září 2023

Odpovědná komunikace nebo komunikace odpovědnosti? Téma 24. ročníku kongresu EUPRERA, který se bude konat v Praze pod záštitou Univerzity Karlovy. Více zde.

Všechny události >

Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám