Univerzita Karlova se v tomto roce stala hlavním patronem běžeckého závodu s názvem Univerzitní maraton. Závod, který získal podtitul BĚH O POHÁR REKTORA UNIVERZITY KARLOVY, se uskutečnil v rámci velkého maratonského víkendu v neděli 8. května 2011.
Univerzitní maraton, štafetový závod vysokoškolských studentů, vyhrála – podle dnes zveřejněných výsledků - štafeta studentů z Maďarska, kteří si říkají “Naughty Holiday of Szeged”, na druhém místě se umístila štafeta ČVUT a třetí místo obsadil tým z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.
Do Univerzitního maratonu se přihlašovaly čtyřčlenné týmy vysokoškolských studentů ve věku od 18 do 26 let. V Den vítězství se tak utkalo celkem 41 týmů z mnoha univerzit z celé ČR i ze zahraničí – kromě Univerzity Karlovy si pražský Univerzitní maraton zaběhli i studenti z Univerzity Palackého Olomouc, z Technické univerzity v Liberci nebo Masarykovy univerzity v Brně. Závod dokončilo celkem 38 štafet.
Bronzový tým „Srdcařů“, jak si studenti FTVS nazvali svou štafetu, je se svým výkonem spokojen: „Počasí i atmosféra byla skvělá. Na trať nás přišli povzbudit naši přátelé i známí. Snad i díky nim jsme ve výsledku zaběhli asi o tři minuty lepší čas, než s jakým jsme původně počítali.”
Vítězná štafeta maďarského týmu doběhla v čase 2:35:13, druhou pozici obsadila štafeta Otevřené infomatiky FEL ČVUT 2 s časem 2:46:59, za nimi - s asi minutovou ztrátou (v celkovém čase 2:48:02) - doběhl tým Srdcařů z FTVS UK.
Slavnostní vyhlášení, na kterém rektor UK prof. Václav Hampl osobně předá pohár vítěznému týmu, se uskuteční v pondělí 23. května. Pan rektor k výsledkům Univerzitního maratonu dodává: „Jsem rád, že se tým z naší univerzity umístil na stupni vítězů. Samozřejmě se těším, až pogratuluji vítězům celého závodu. Můj obdiv však patří všem studentům, kteří se Univerzitního maratonu letos zúčastnili. Všem za jejich výkon i nasazení děkuji a těším se na viděnou 18. května na tradičním Rektorském sportovním dni.“
Univerzita Karlova byla založená v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 3 vysokoškolské ústavy, 6 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou a vývojovou nebo další tvůrčí činnost nebo pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. Univerzita má přes 7 800 zaměstnanců, z toho více než 4 000 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje téměř 53 000 studentů (což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR), kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech se 625 studijními obory. V bakalářských studijních programech studuje přes 20 000 studentů, v magisterských téměř 25 000 studentů a v doktorských téměř 8 000 studentů. Více než 7 000 studentů jsou cizinci. Nejrůznější kursy celoživotního vzdělávání ročně absolvuje přes 16 000 účastníků. Zásadní důraz klade univerzita na mezinárodní spolupráci s prestižními vzdělávacími a vědeckými institucemi. UK uzavřela celkem 450 bilaterálních smluv a 186 mezinárodních partnerských smluv se zahraničními univerzitami.