Všechny navazující magisterské programy jsou akreditovány v souladu s požadavky boloňského systému evropského vzdělávání, čemuž odpovídá i jejich strukturace a uplatňování kreditního systému ECTS. Začlenění do mezinárodní komunity vysokých škol poskytuje studentům obsáhlé možnosti stáží a výjezdů, např. v rámci prestižního programu Erasmus.
Výuka v pětiletém magisterském studiu je realizována pouze u studijních programů Katolická teologie, Všeobecné lékařství, Zubní lékařství, Farmacie, Právo a právní věda a Učitelství pro základní školy. Délka studia v magisterském programu Všeobecné lékařství je šest let.
Nabízené studijní programy a obory v aktuálním akademickém roce naleznete na stránkách přijímacího řízení. Uznávání vzdělání a kvalifikace získané studiem na zahraniční vysoké školách je upraveno právními předpisy, více zde.
V poslední době nabízí Univerzita Karlova i studijní obory akreditované ve spolupráci se zahraničními univerzitami. Jsou to École des hautes études en sciences sociales v Paříži, Universita degli studi di Catania v Itálii, Roehampton University v Londýně, University College v Londýně, University of Helsinki, University – Higher School of Economics v Moskvě, Université de Toulouse le Mirail, Université Catholique de Louvain-la-Neuve v Belgii a podobně. Tyto obory bývají obvykle nabízeny studentům třetích zemí, ale ve vzrůstající míře se do nich mohou hlásit i čeští uchazeči. Absolventi studia získají buď jeden společný diplom, nebo diplomy ze škol, na nichž studium absolvovali.
Magisterské studium je nabízeno převážně v prezenční formě, kdy je převážná část výuky organizována formou přednášek, cvičení, seminářů, kurzů, praxi, laboratorních prací, stáží atd. přímo na fakultě v přímé interakci s učitelem.
Pro zvýšení uplatnitelnosti na trhu práce je možné absolvovat takzvané dvouoborové studium, kdy jsou v rámci jednoho studia realizovány dva programy, každý s poloviční kreditní a studijní zátěží. Dvouoborové studium je možné realizovat i mezifakultně.
Řadu oborů lze studovat i takzvanou kombinovanou formou, což znamená, že občasná účast na přednáškách či seminářích (a pochopitelně zkouškách) je doplňována o dálkové samostudium prostřednictvím on-line dostupných materiálů.
Termíny a podmínky přijímacího řízení na magisterské studijní obory jsou zveřejňovány 1. října. Termín pro podávání přihlášek ke studiu obvykle bývá do konce února. Přijímací zkoušky se pak zpravidla konají během května a června. V případě některých programů a oborů může fakulta přijmout uchazeče bez přijímací zkoušky, ovšem podmínkou jsou vynikající předchozí studijní výsledky či vykonaná vědecká činnost v oboru. Podrobnější informace o přijímacím řízení naleznete zde.
Studium je prováděno prostřednictvím studijních plánů, stanovujících především časovou a obsahovou návaznost jednotlivých předmětů, objem a formu výuky a počty kreditů, přiřazené jednotlivým předmětům. Určují také, které předměty jsou povinné (tj. které musí student absolvovat jako nezbytnou podmínku pro konání státní závěrečné zkoušky) a které povinně volitelné (student si volí předměty z konkrétní nabídky dle svého zaměření a zájmu). Určitá část kreditní zátěže je ponechávána k vlastnímu rozhodnutí studentů, kteří mají možnost vybrat si předměty (tzv. volitelné předměty) z celé nabídky fakult Univerzity Karlovy, v některých případech i jiných vysokých škol v ČR i v zahraničí.
Průběh studia je realizován prostřednictvím kreditního systému, kdy je každému předmětu přiřazen určitý počet kreditů, vyjadřující poměr množství práce studenta, spojené s absolvováním předmětu, vůči celkovému objemu práce, spojené s absolvováním všech předmětů dle studijního plánu. Daný počet kreditů student získá za absolvování příslušného předmětu, bez ohledu na kvalitu absolvování (tedy klasifikaci).
Optimální průběh studia je dán doporučeným studijním plánem, určujícím průběh studia tak, aby v každém úseku - ročník (případně semestr) získali studenti 60 kreditů (případně 30 kreditů). Pravidla pro studium každé fakulty obvykle stanoví minimální počet kreditů (nižší než šedesát), které student musí získat pro postup do dalšího úseku. Aby mohl student konat závěrečnou zkoušku, musí absolvovat předměty, předepsané studijním plánem a získat stanovený počet kreditů, který v pětiletém magisterském studiu činí 300, v šestiletém 360 a v navazujícím magisterském 120 kreditů.
Standardní doba studia je v navazujícím magisterském studiu 2 roky a v magisterském studiu nenavazujícím na bakalářský studijní program 5 - 6 let. V případě, že student překročí standardní dobu studia o více než jeden rok, vzniká mu povinnost hradit poplatek za studium (přesné podmínky viz sekce Poplatky spojené se studiem). Maximální doba studia včetně státní závěrečné zkoušky může dosáhnout v pětiletém programu 10 let a v šestiletém 11 let. V navazujícím magisterském programu lze studovat maximálně 5 let.
Všechny fakulty a studijní programy / obory zohledňují požadavky studentů se speciálními potřebami.
Studenti se mohou vyjádřit ke studiu formou pravidelného dotazníkového hodnocení předmětů a vyučujících a tak se podílet na zajišťování a zvyšování kvality studia.
Studium se řádně ukončuje státní závěrečnou zkouškou, jejíž součástí je obhajoba diplomové práce. Absolventům studia je udělován akademický titul „magistr“ (mimo absolventů lékařských fakult). Dokladem o absolvování studia je vysokoškolský diplom a dodatek k diplomu.
Absolventi, kteří získali akademický titul „magistr,“ mohou v téže oblasti studia (pokud je příslušný program na Univerzitě Karlově akreditován) vykonat státní rigorózní zkoušku, jejíž součástí je obhajoba rigorózní práce.
V případě programů Všeobecné lékařství a Zubní lékařství probíhá studium jako magisterské nedělené a řádně se ukončuje státní rigorózní zkouškou. Absolventům studia v oblasti lékařství se uděluje akademický titul „doktor medicíny“ (MUDr.).
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208