• Aktuality

Aktuality

13. května 2025

Lékaři z Ukrajiny mají zájem o spolupráci s UK

Počátkem května zavítala na Univerzitu Karlovu šestičlenná delegace z ukrajinské Dněpropetrovské oblasti. Obsahem jednání, které zahraniční partneři vedli s rektorkou UK Milenou Králíčkovu a zástupkyněmi Odboru zahraničních vztahů UK, se stal rozvoj spolupráce v rámci mezinárodních projektů.



Delegaci vedla Iryna Hrytsai, zástupkyně vedení oblastní státní správy Dněpropetrovské oblasti, kterou doprovázeli: vedoucí oblastního oddělení zahraniční ekonomické činnosti Pavlo Liubymov, rektor Národní univerzity Olese Hončara v Dnipru Sergiy Okovytyy, ředitel Mečnikovy nemocnice Sergii Ryzhenko, vedoucí tamního Centra mozkové neurochirurgie Andrii Sirko a ředitel Regionálního centra urgentní lékařské pomoci Radii Shevchenko. Za Univerzitu Kalovu se jednání spolu s rektorkou Milenou Králíčkovou zúčastnila Sylvie Boumová, vedoucí Odboru zahraničních vztahů UK, a Jelizaveta Getta, vedoucí programu Erasmus+.


Širokospekrární spolupráce


„Spolupráce Univerzity Karlovy s Dněpropetrovskou oblastí je velmi dlouhodobá, aktivní a širokospektrální. Uděláme vše pro to, aby mohla dál úspěšně pokračovat,“ uvedla rektorka Milena Králíčková.



Hlavním tématem setkání se stala diskuze nad možnostmi spolupráce na poli vojenského lékařství, v němž patří ukrajinská Mečnikova nemocnice mezi absolutní špičku v zemi. „Mečnikova nemocnice má již zkušenosti s více než 40 000 operacemi zraněných. Ráda je bude sdílet s lékařskými fakultami UK,“ nabídl mimo jiné ředitel Sergii Ryzhenko. Delegace také vyjádřila velký zájem o spolupráci v oblasti psychologie, konkrétně pak v problematice zpracování traumatu, zvládání chronického stresu nebo péče o mentální zdraví válečných veteránů.


Hovořilo se i o možném rozšíření spolupráce s Národní univerzitou Olese Hončara v Dnipru (DNU), která patří mezi nejsilnější ukrajinské partnery UK. Mimochodem UK letos již potřetí uspěla v žádosti o projekt Posilování kapacit veřejných vysokých škol v rozvojových zemích se zaměřením na rozvoj internacionalizace, digitalizace, inkluze, wellbeingu a resilience na DNU. Nově je na partnerské univerzitě budováno také centrum pro výuku českého jazyka a české kultury, náplní letošního projektu bude proto taktéž školení v oblasti didaktiky češtiny, jež pro DNU připravuje Ústav jazykové a odborné přípravy.


Globální koalice


„Založení českého centra na naší univerzitě je důležitou investicí do dlouhodobé spolupráce Dněpropetrovské oblasti s Českou republikou. Ochota UK nám poradit, jak učit co nejefektivněji, pomůže posunout naši práci o významný krok dál,“ zdůraznil Sergiy Okovytyy, rektor DNU. V oblasti jazyka a kultury hraje pro obě instituce důležitou roli rovněž kooperace na poli ukrajinských studií, jež mají na UK dlouhou tradici díky Ústavu východoevropských studií Filozofické fakulty UK, jež se 5. května 2025 navíc stala součástí Globální koalice ukrajinských studií.


Mobilita s Erasmus+


Příležitosti pro spolupráci nabízí i Erasmus+ Mezinárodní kreditová mobilita, umožňující ukrajinským studentům a akademikům realizovat krátkodobé i dlouhodobé výměnné pobyty na UK, osvojovat si nové znalosti, metodologické i pedagogické přístupy a síťovat se s dalšími kolegy z oboru. Jak uvedla Sylvie Boumová: „Projekty v rámci Mezinárodní kreditové mobility umožňují spolupráci napříč různými obory a fakultami. Právě takto interdisciplinární žádost plánujeme pro budoucí období ve spolupráci s DNU připravit.“


Další detaily vzájemné spolupráce budou doladěny v rámci odborné stáže představitelů DNU, ta proběhne na UK od 3. do 7. listopadu 2025.


Text: Odbor zahraničních vztahů UK

Foto: Marcela Uhlíková

Datum: 7. 5. 2025

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám