• Aktuality

Aktuality

26. listopadu 2024

Be orange! UK se zapojila do kampaně OSN proti genderově podmíněnému násilí

Do oranžové barvy se zahalila Univerzita Karlova 25. listopadu večer. Připojila se tak k šestnáctidenní kampani OSN Orange the World proti genderově podmíněnému násilí. U příležitosti této iniciativy UK ve spolupráci se studujícími pořádá několik akcí. Na panelové diskuzi, která kampaň na UK odstartovala, se hovořilo i o tom, co dělat v případě, že se s genderově podmíněným násilím setkáme, a to nejen jako přímé oběti.



25. listopadu si svět připomíná Mezinárodní den proti násilí na ženách. Tento den večer také začala první z akcí věnovaných tématu genderově podmíněného násilí, kterou uspořádali UK Point ve spolupráci se studujícími ze spolku Studentský Majáles. Panelová diskuze na téma V jaké jsme momentálně situaci? se zaměřila na různé podoby genderově podmíněného násilí a poskytla rady, co dělat v případě, že se s genderově podmíněným násilím setkáme, a to nejen jako přímé oběti. Za bezpečnou společnost je totiž odpovědný každý z nás.


V Kampusu Hybernská na toto téma diskutovali předsedkyně Rady pro rovné příležitosti UK Irena Smetáčková, ombudsmanka Filozofické fakulty UK Pavla Špondrová a ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR Radan Šafařík. Diskuzi moderovala Eva Oliva z Národního kontaktního centra – gender a věda.


Moderátorka diskuze Eva Oliva a diskutující Irena Smetáčková, Radan Šafařík a Pavla Špondrová (zleva).
Moderátorka diskuze Eva Oliva a diskutující Irena Smetáčková, Radan Šafařík a Pavla Špondrová (zleva).


Diskutující přivítala Irena Smetáčková, která se odborně problematikou genderu, genderové rovnosti či sexualizovaného násilí zabývá řadu let. „Vím, jak je důležité mít možnost o tomto tématu mluvit. Už jenom to, že se objevuje v diskuzích, funguje jako prevence. Jsem hrdá na současné vedení univerzity, a to nejenom proto, že vyzvalo a podporuje studující, aby tuto akci organizovalo, i v ostatních oblastech je vidět, že téma rovnosti a bezpečí bere vážně. Zároveň si dost lidí na univerzitě uvědomuje, že fungujeme jako vzor pro společnost. Skutečnost, že se tady koná 16 dní aktivismu proti genderově podmíněnému násilí, může být vlastně trošku kontroverzní. Je dobře, že se můžeme bavit o tom, jestli expertíza musí být vždy neutrální, nebo jestli má mít také nějaké hodnotové cíle, což už nás posouvá směrem k aktivismu,“ podotkla Irena Smetáčková.



Radan Šafařík upozornil na to, jak důležité je o těchto tématech veřejně hovořit, protože to dodává obětem sílu a pomáhá jim to najít odvahu k tomu, aby svou situaci řešily i justiční cestou. „Letos budeme mít nejvyšší počet policii ohlášených trestných činů znásilnění za tu dobu, kdy jsme tento trestný čin zavedli. Bude to přes 1200 případů, což je asi třicetiprocentní nárůst oproti loňsku. Pravděpodobně to není tím, že by u nás došlo k takovému prudkému nárůstu znásilnění, ale tím, že se zvyšuje vůle obětí obracet se na policii a soudy a svou situaci nějakým způsobem řešit. Tomu podle mého názoru pomáhá celospolečenská diskuze a mediální pozornost, která je tomu věnována,“ podotkl Radan Šafařík a zároveň připomněl, že je třeba vést i odbornou diskuzi nad adekvátností uložených trestů za znásilnění.


Nepřijatelný je i křik na pracovišti


Pavla Špondrová v této souvislosti apelovala na odpovědnost zaměstnavatelů a institucí, jako jsou univerzity, v tom, jaké vytvářejí prostředí na pracovištích. Naprosto samozřejmé by podle ní mělo být proškolování vedoucích pracovníků a pracovnic v tom, jakými etickými zásadami se organizace řídí, aby je propisovali i do práce svých oddělení. Připomněla pak, že se nemusí jednat rovnou o sexualizované násilí, nepřijatelný je například i křik na pracovištích či jiný nepřiměřený nátlak na zaměstnance a zaměstnankyně.



Posluchače a posluchačky v sále pak zajímalo, co mohou dělat, když bude někdo z jejich blízkých vystaven genderově podmíněnému násilí. Pavla Špondrová vysvětlila, že nejlépe je daného člověka vyslechnout a pomoci mu s vyhledáním konkrétních neziskových organizací nabízejících v těchto situacích pomoc. V této souvislosti také připomněla, že oběti znásilnění mají v České republice nárok na bezplatné právní služby.



Kampaň, během které se na UK budou konat různé akce pod taktovkou UK Pointu a spolku Studentský Majáles, pak vyvrcholí 10. prosince, kdy si svět připomíná Den lidských práv. Podpořit kampaň Orange the World a upozornit na problematiku genderově podmíněného násilí mohou zájemci a zájemkyně i symbolicky, a to tak, že si připnou oranžovou stužku, které budou k dispozici během kampaně na různých místech na UK. Zanechat mohou také vzkaz na některé z nástěnek na UK věnovaných kampani. Ze vzkazů pak studující připraví výstavu, která bude v Kampusu Hybernská ke zhlédnutí 10. prosince.


Program akcí kampaně Orange the World najdete na Facebooku a Instagramu spolku Studentský Majáles.


TEXT: Helena Zdráhalová

FOTO: Vladimír Šigut

Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám