Sdělení UK pro studenty, uchazeče a zaměstnance v souvislosti s covid-19

Rádi bychom Vás informovali o nejdůležitějších opatřeních a změnách týkajících se Vašeho studia. O dalších změnách vás budeme průběžně informovat.

10. května 2021

UK dokončila vnitřní hodnocení své vědecké činnosti

Mezinárodní Rada pro hodnocení tvůrčí činnosti dokončila vnitřní hodnocení vědecké činnosti na UK. Je to poprvé, co se kterákoli česká univerzita pokusila z vlastní iniciativy o takto komplexní, kritické a maximálně nezávislé hodnocení své vědecké činnosti za pomoci mezinárodního panelu.

22. dubna 2021

Aktuální informace k testování zaměstnanců a vstupu na UK

Na základě mimořádného opatření Vlády ČR nebudou od 17. března 2021 vpuštěni na svá pracoviště zaměstnanci bez předložení potvrzení o provedeném testu na přítomnost SARS-CoV-2 s negativním výsledkem. Z tohoto důvodu Univerzita Karlova zahajuje rozsáhlé testování svých zaměstnanců.

22. března 2021

Rektor UK a kardinál Dominik Duka uctili výročí narození Karla IV.

Rektor Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima a kardinál Dominik Duka dnes položením věnce u hrobu Karla IV. v katedrále sv. Víta na Pražském hradě tradičně uctili výročí narození a památku nejvýznamnějšího evropského vládce pozdního středověku. Dnes je tomu 705 let, kdy se Karel IV. narodil.

14. května 2021

Česko získalo projekt evropského hubu pro výzkum dezinformací

Středoevropský projekt nazvaný Central European Digital Media Observatory (CEDMO), který uspěl v celoevropské soutěži, bude sídlit v Praze a jeho lídry budou odborníci z Univerzity Karlovy a ČVUT. Cílem CEDMO je interdisciplinární výzkum dezinformací, včetně jejich detekce za pomoci prvků umělé inteligence, posilování digitální a mediální gramotnosti a rozvoj fact-checkingových platforem.

Když varhaník Kalfus otočil vypínačem a Karolinum ztichlo

Zvenku to možná není až tak znát, ale už pár týdnů je cvrkot v Karolinu upozaděn hemžením stavebně-rekonstrukčním. Zdaleka to nejsou jen chodby a kanceláře, jež procházejí změnami. I ve Velké aule je živěji než jindy, zvýšený ruch doprovází přípravné práce pro instalaci nových varhan.

HR Award: UK pochválena, zlepšuje podmínky pro vědce

Evropská HR strategie a související ocenění HR Award zlepšuje pracovní podmínky vědců a vědkyň na výzkumných institucích napříč Evropou. „HR Award nás nutí měnit často zažité postupy a jsem si jist, že nám to pomáhá zvyšovat kvalitu všech činností naší univerzity,“ říká proděkan Petr Solich z Farmaceutické fakulty UK.

Na Univerzitu Karlovu putují tři ERC CZ granty

Vědci Univerzity Karlovy získali tři granty ERC CZ z celkového počtu šesti podpořených projektů. S projekty uspěla Mariya Shamzhy z PřF, Sebastian Schwarzacher z MFFa Tomáš Dumbrovský z PF. Granty ERC-CZ uděluje ministersto školství vědcům, kteří se svými projekty získali výborné hodnocení v prestižní soutěži o granty Evropské výzkumné rady (ERC), ale nebyli podpořeni pro nedostatek financí.

Mariya Shamzhy získala cenu Učené společnosti, má i grant

Vědkyně Mariya Shamzhy získala cenu Učené společnosti v kategorii „mladší vědecký pracovník“‎. V Centru CUCAM na Přírodovědecké fakultě UK zkoumá zeolity, průmyslové katalyzátory. Medailí za zásluhy o rozvoj vědy byl oceněn i genetik Milan Macek ze 2. LF UK.

11. května 2021

Výstava Energie a civilizace ukazuje závislost na zdrojích

Univerzita Karlova je partnerem venkovní výstavy Energie a civilizace na pražské Kampě. Panely s fotografiemi a texty řeší v rámci čtyřiceti témat způsoby využívání energie v historických, společenských i technických souvislostech. Výstava nastiňuje jejich možné dopady.

10. května 2021