Lucemburský velkovévoda Jindřich převzal mezinárodní Cenu Karla IV.

Univerzita Karlova v Praze

Ovocný trh 5, Praha 1, 116 36

ExternĂ­ odkaz www.cuni.cz


TISKOVÁ ZPRÁVA


Praha 13. května 2016 – Velkovévoda Jindřich Lucemburský dnes v Karolinu převzal Mezinárodní cenu Karla IV. Toto ocenění je udělováno osobnostem, které svým kulturním, vědeckým či politickým dílem dosáhly evropského významu a přispěly k pozitivnímu směřování současné civilizace. 


Velkovévoda Jindřich Lucemburský obdržel cenu, již udělují Univerzita Karlova a Hlavní město Praha, u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. Je teprve šestou osobností, které byla tato významná cena udělena.  V minulosti se nositeli této ceny staly význačné osobnosti z oblasti filozofie, hudby či medicíny (Paul Ricoeur, Carl Friedrich von Weizsäcker, Mstislav Leopoldovič Rostropovič, Ivan Moravec, John Foxton Ross Kerr). 


„Velmi mě těší, že dalším laureátem Mezinárodní ceny Karla IV. se stal velkovévoda Jindřich Lucemburský za aktivity v oblasti politiky, ekologie, sociálních věcí, kultury a sportu. Tuto cenu obnovujeme po čtrnácti letech a letošní 700. výročí narození Karla IV. je jedinečná příležitost, jak ocenit zástupce lucemburského rodu, který sehrál významnou úlohu ve vývoji českých zemí,“ uvedl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.


„Oceněním Jindřicha Lucemburského Hlavní město Praha vyjadřuje svůj vděk lucemburskému rodu za roli, kterou při jejím budování sehrál. Právě on dal Praze základ, na němž mohl vyrůst jedinečný celek, který dnes obdivuje celý svět. Symbolicky tak obnovujeme spojení Prahy s Lucemburky a dáváme nový základ budoucím blízkým vztahům,“ doplnila primátorka Adriana Krnáčová.


Spojení hlavního města Prahy a Univerzity Karlovy jako zřizovatelů ceny Karla IV. není náhodné. Český král Karel IV. byl nejen vynikajícím státníkem, kterému se podařilo dovršit vývoj českého přemyslovského státu a spojit český trůn s císařským trůnem Římské říše, ale byl také tvůrcem a zakladatelem. Je jeho zásluhou, že se Praha stala sídelním městem říše, díky jeho počinu vznikla rovněž první univerzita pro širokou oblast střední Evropy.


Součástí Mezinárodní ceny Karla IV. je i finanční dar v hodnotě 10 tisíc eur, který velkovévodovi Jindřichu I. Lucemburskému předal předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Velkovévoda se rozhodl věnovat částku na sociální a humanitární projekty. „Česká spořitelna jako nejstarší banka v zemi, cítí povinnost podporovat aktivity, které posilují prosperitu české společnosti, její kulturu a vzdělanost. Je pro nás velkou ctí, že jako hrdý generální partner oslav 700. výročí narození Karla IV. můžeme takto symbolicky ocenit historický přínos Lucemburků pro naši zemi,"“ uvedl Tomáš Salomon.


Výběr osobnosti pro udělení mezinárodní Ceny Karla IV. provádí Správní rada Ceny Karla IV. složená ze zástupců Hlavního města Prahy a Univerzity Karlovy. Výběr kandidáta stvrzují rektor Univerzity Karlovy a primátor hlavního města Prahy, kteří cenu slavnostně vyhlašují.


Bližší informace o Ceně Karla IV. jsou k dispozici ExternĂ­ odkaz zde.


Za správnost


Mgr. Václav Hájek


Tiskový mluvčí UK

Odbor vnějších vztahů

Univerzita Karlova v Praze

tel: +420 224 491 248

e-mail: Mail 


Univerzita Karlova v Praze


Univerzita Karlova byla založena v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 4 vysokoškolské ústavy, 5 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou, vývojovou a další tvůrčí činnost a pracoviště pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. Univerzita je nejvýkonnější vědeckou institucí v ČR, jak ukazuje např. hodnocení vědeckých výstupů Radou pro výzkum, vývoj a inovace. S více než půl milionem bodů, podle aktuálně platné státní Metodiky hodnocení výsledků, vede UK před druhou institucí v pořadí s enormním náskokem. Univerzita má přes 8000 zaměstnanců, z toho více než 4600 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje více než 50 000 studentů, což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR, kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s více než 700 studijními obory. Univerzitu ročně absolvuje zhruba 9000 studentů. Univerzita Karlova patří mezi pět evropských univerzit, které se těší největšímu zájmu zahraničních studentů v rámci programu Erasmus. Podle průzkumu Reflex 2013 – 2014 Pedagogické fakulty UK vykazují absolventi UK dlouhodobě nejnižší míru nezaměstnanosti mezi veřejnými vysokými školami. Finanční ohodnocení absolventů UK na trhu práce patří k nejvyšším.




Poslední změna: 21. leden 2018 23:30 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám