Univerzita Karlova
Ovocný trh 5, Praha 1, 116 36
Praha 30. listopadu 2016 – Tři vědci Univerzity Karlovy, prof. Jiří Kuthan, prof. Jan Royt a doc. Julie Chytilová dnes převzali Cenu MŠMT pro rok 2016. Oceněni byli za své mimořádné výsledky v oblasti výzkumu, experimentálního vývoje a inovací.
Prof. PhDr. Jiří Kuthan, DrSc., Dr.h.c. a prof. PhDr. Jan Royt, Ph.D. byli oceněni za svůj dlouhodobý výzkum zabývající se osobností Karla IV. Hlavním výstupem jejich zkoumání je odborná monografie nazvaná Karel IV. Císař a český král – vizionář a zakladatel. Oba odborníci se dále podíleli na pořádání a aktivní účasti na mezinárodní vědecké konferenci nazvané na téma Karel IV. a rovněž pracují na specializovaných interaktivních mapách na téma Karel IV., jejichž cílem je didaktická využitelnost pro širokou odbornou veřejnost. Databáze je nedílnou součástí materiálů, potřebných pro zpracování připravovaných monografií a odborných publikací.
Doc. PhDr. Julie Chytilová, Ph.D. se zabývá behaviorální a experimentální ekonomií a publikuje v nejvýznamnějších vědeckých časopisech v oboru ekonomie. V roce 2012 publikovala v časopise American Economic Review společně s M. Bauerem a J. Morduchem experimentální studii o mikropůjčkách na indickém venkově. V oboru ekonomie se American Economic Review řadí mezi nejprestižnější vědecká periodika. Dle databáze Scopus tato studie zatím získala 23 citací, a to včetně časopisů jako Quarterly Joumal of Economics, Review of Economic Studies nebo American Economic Review. Studie byla citována i v dalších vysoce prestižních časopisech Management Science nebo Joumal of Development Economics. Získala ohlas i v českých mediích, a to v České televizi, Českém rozhlasu nebo v Hospodářských novinách.
Cena ministryně školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací se uděluje podle § 3 odst. 3 písm. e) zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a v souladu s nařízením vlády č. 71/2013 Sb., o podmínkách pro ocenění výsledků výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Kompletní přehled oceněných je k dispozici zde.
ZA SPRÁVNOST:
Mgr. Václav Hájek
Tiskový mluvčí UK
Odbor vnějších vztahů
Univerzita Karlova v Praze
tel: +420 224 491 248
e-mail:
Univerzita Karlova
Univerzita Karlova byla založena v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 4 vysokoškolské ústavy, 5 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou, vývojovou a další tvůrčí činnost a pracoviště pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. Univerzita je nejvýkonnější vědeckou institucí v ČR, jak ukazuje např. hodnocení vědeckých výstupů Radou pro výzkum, vývoj a inovace. S více než půl milionem bodů, podle aktuálně platné státní Metodiky hodnocení výsledků, vede UK před druhou institucí v pořadí s enormním náskokem. Univerzita má přes 8000 zaměstnanců, z toho více než 4600 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje více než 50 000 studentů, což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR, kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s více než 700 studijními obory. Univerzitu ročně absolvuje zhruba 9000 studentů. Univerzita Karlova patří mezi pět evropských univerzit, které se těší největšímu zájmu zahraničních studentů v rámci programu Erasmus. Podle průzkumu Reflex 2013 – 2014 Pedagogické fakulty UK vykazují absolventi UK dlouhodobě nejnižší míru nezaměstnanosti mezi veřejnými vysokými školami. Finanční ohodnocení absolventů UK na trhu práce patří k nejvyšším.
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208