Univerzita Karlova v Praze
Ovocný trh 5, Praha 1, 116 36
TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha 12. prosince 2016 – Univerzita Karlova dnes slavnostní vernisáží v prostorech historického Karolina zahájila výstavu všech soutěžních návrhů zaslaných do architektonické soutěže na podobu nových výzkumně-vzdělávacích center na pražském Albertově „KAMPUS ALBERTOV – BIOCENTRUM, GLOBCENTRUM“.
V prostorách Křížové chodby a Císařského sálu Karolina má akademická a širší veřejnost možnost se podrobně seznámit se všemi třiatřiceti soutěžními návrhy. U finalistů vybraných do druhého kola budou kromě soutěžních panelů vystaveny také fyzické modely Biocentra a Globcentra. Výstava bude otevřena od 13. do 18. prosince 2016, následně od 27. do 30. prosince 2016 a naposledy od 2. do 25. ledna 2017, a to denně od 10.00–18.00 hod.
Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejvýznamnějších stavebních počinů Univerzity Karlovy za posledních 100 let, ke kterému navíc dochází v historické lokalitě Prahy 2, rozhodlo se vedení Univerzity Karlovy pro nalezení a ocenění nejvhodnějšího řešení prostřednictvím architektonické soutěže. Vítězný návrh by měl být zárukou splnění představ a požadavků vyhlašovatele na funkčnost a udržitelnost obou budov s přihlédnutím k historickému charakteru stávající zástavby, tj. zachování vysoké urbanistické a architektonické kvality.
I přes vysokou náročnost soutěže se jednalo o soutěž zcela mimořádnou s velkým zájmem ze strany domácích i zahraničních architektonických ateliérů. Po důkladném posouzení a zhodnocení všech šesti finálových návrhů se odborná porota rozhodla udělit pouze první a druhou cenu.
První cenu získal architektonický ateliér „ZNAMENÍ ČTYŘ – ARCHITEKTI“ ve složení Juraj Matula, Richard Sidej, Martin Tycar ve spolupráci s Kateřinou Šebestovou, Tomášem Hanusem, Kristinou Beranovou a Janem Stoklasou. Druhou cenu získal „Ateliér M1“ ve složení Pavel Joba, Jakub Havlas, Jan Hájek ve spolupráci s Michalem Tichým, Jakubem Strakou a Vojtěchem Šarounem. Oba oceněné ateliéry byly následně vyzvány k podání nabídky, ze kterého jako vítěz vyšel architektonický ateliér „ZNAMENÍ ČTYŘ – ARCHITEKTI“.
Více informací o Kampusu Albertov je k dispozici zde.
ZA SPRÁVNOST:
Mgr. Václav Hájek
Tiskový mluvčí UK
Odbor vnějších vztahů
Univerzita Karlova v Praze
tel.: +420 224 491 248
e-mail: pr@cuni.cz
Univerzita Karlova
Univerzita Karlova byla založena v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 4 vysokoškolské ústavy, 5 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou, vývojovou a další tvůrčí činnost a pracoviště pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení a rektorát jako výkonné pracoviště řízení UK. Univerzita je nejvýkonnější vědeckou institucí v ČR, jak ukazuje např. hodnocení vědeckých výstupů Radou pro výzkum, vývoj a inovace. S více než půl milionem bodů, podle aktuálně platné státní Metodiky hodnocení výsledků, vede UK před druhou institucí v pořadí s enormním náskokem. Univerzita má přes 8000 zaměstnanců, z toho více než 4600 akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje více než 50 000 studentů, což je zhruba jedna šestina všech studentů v ČR, kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s více než 700 studijními obory. Univerzitu ročně absolvuje zhruba 9000 studentů. Univerzita Karlova patří mezi pět evropských univerzit, které se těší největšímu zájmu zahraničních studentů v rámci programu Erasmus. Podle průzkumu Reflex 2013–2014 Pedagogické fakulty UK vykazují absolventi UK dlouhodobě nejnižší míru nezaměstnanosti mezi veřejnými vysokými školami. Finanční ohodnocení absolventů UK na trhu práce patří k nejvyšším.
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208