Video záznam: Debata s oběma kandidáty na funkci rektora UK

V pátek 15. října proběhla na půdě Akademického senátu UK takřka šestihodinová debata s prof. Milenou Králíčkovou a s prof. Michalem Stehlíkem, kteří kandidují na funkci budoucího rektora Univerzity Karlovy.

15. října 2021

Sdělení UK pro studenty, uchazeče a zaměstnance v souvislosti s covid-19

Rádi bychom Vás informovali o nejdůležitějších opatřeních a změnách týkajících se Vašeho studia. O dalších změnách vás budeme průběžně informovat.

30. září 2021

Matfyzáci to voličům spočítali: výsledky znali už při sčítání

Marek Omelka a Ondřej Týbl z Matfyzu vyvinuli pro iRozhlas unikátní predikční model výsledku parlamentních voleb. Odhad pracoval s postupně přibývajícími průběžnými daty, a byl tak neustále zpřesňován. Zatímco ostatní média během sčítání volebních hlasů „pouze“ informovala o aktuálních číslech od Českého statistického úřadu, tento model dokázal výrazně přesněji odhadnout finální výsledky.

Jan Veselý: Inovační laboratoř v Hybernské tříbí nápady

„Nejde ani tak o získané dovednosti. Jde mi hlavně o to, aby účastníci překonali sebe sama; je to zážitkový kurz, ve kterém studenti neustále překračují svoji komfortní zónu,“ říká Jan Veselý z Inovační laboratoře v Kampusu Hybernská, pod jehož vedením se „otužují“ nápadití studenti.

13. října 2021

Eriksen: Třeba nám dojde, že opravdu není možné mít vše

S věhlasným norským antropologem Thomasem Hyllandem Eriksenem interview o tom, jak se v moderním světě střetává otevřenost s touhou po starých pořádcích, jak pandemie načas zastavila „přehřívání“ civilizačního růstu i o české mentalitě.

12. října 2021

UK, IKEA a neziskový sektor společně proti násilí v blízkých vztazích

Smyslem prostoru Kampus Hybernská je propojovat akademický, soukromý, neziskový a veřejný sektor. Jak tato koalice v praxi funguje, představili ve čtvrtek 7. 10. autoři projektu Univerzity Karlovy Hyb4City na vysoce aktuálním a závažném tématu násilí v blízkých vztazích.

11. října 2021

Workshop na podporu podnikání pro studenty Univerzity Karlovy

Máte podnikavého ducha? Láká vás vlastní podnikání? Nastartujte ho bez zbytečných rizik a investic. Ve vzdělávacím kurzu, který se skládá z 8 setkání, krok za krokem přetvoříme tvůj nápad v reálný byznys. Podzimní běh kurzu Podnikni to! na UK začíná 20. října 2021. Kurz je otevřen pro všechny studenty UK bez rozdílu fakulty a studijního oboru.

6. října 2021

Nové univerzitní varhany slavnostně vysvěceny a „rozehrány“

Bachova Fuga se stala tou vůbec první, kterou si vyslechli návštěvníci koncertu v Karolinu. Varhaník Jan Kalfus hrál na nový nástroj, jenž na úvod večera vysvětil Dominik kardinál Duka.

Profesoři Babor a Kräusslich převzali čestné doktoráty UK

Adiktolog Thomas F. Babor a virolog Hans-Georg Kräusslich obdrželi ve středu 6. října ve Velké aule Karolina čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa v oboru lékařské vědy.

Nobelovy ceny 2021 pohledem našich vědců

Týden od 4. do 11. října se ve vědeckém světě nese v duchu nejvyšších ocenění - Nobelových cen. Přinášíme komentáře odborníků spjatí s UK, jak vidí výběr vědců v jednotlivých oborech.

5. října 2021

Nový akademický rok zahájen! V Kampusu Hybernská

Akademický rok začal stylově a na tom nejpříhodnějším místě, v Kampusu Hybernská, kde se potkává věda s uměním, genius loci s inovacemi, akademici a studenti s veřejností. Vrcholem programu prvního dne zimního semestru byla akce FuckUp Night.

4. října 2021

Řezenský bohemista: Česko-německé vztahy jsou vynikající

Výtečný bohemista, germanista i světově uznávaný znalec díla Franze Kafky. Tím vším je Marek Nekula, profesor na Univerzitě v Řezně, jenž byl ve středu 23. září oceněn čestným doktorátem UK. „Na rok 2024 chystám novou knihu o Kafkovi,“ prozradil Nekula magazínu Forum.

4. října 2021
Všechny aktuality >

Říjen 2021

Opevněná krajina

30. září 2021 – 22. října 2021

Výstava netradiční formou představí různé typy pramenů týkajících se východních Krkonoš a roku 1938, tedy výstavby československého opevnění, každodennosti ve stínu bunkrů, obecních voleb, obsazení Krkonoš německou armádou apod. Příběh tří kamarádů – badatelů (historičky, archeoložky a etnologa) provede návštěvníky procesem odhalování minulosti. Takřka detektivní pátrání je zavede do terénu, paměťových institucí v Čechách i v Německu, na kávu k pamětníkům, soukromým sběratelům či odborníkům i do virtuálního světa internetových databází. Výslednice jejich příběhů se tak poskládá z výpovědi knih a časopisů, archivních materiálů, historických fotografií, filmů, vzpomínek. Návštěvníkům bude přitom poskytnut obecný návod, jakými cestami se při pátrání za otázkami minulosti vydat.

Všechny události >