• Kalendář

Kalendář

‹  Listopad 2021  ›

PoÚtStČtSoNe
1234567
PoÚtStČtSoNe
891011121314
PoÚtStČtSoNe
15161718192021
PoÚtStČtSoNe
22232425262728
PoÚt
2930

1. listopadu 2021 – 7. listopadu 2021

Týden AV: Strategická vládní komunikace: Co se děje, když stát (ne)umí mluvit s občany

Koronavirová pandemie ukázala, jak důležitá je vládní komunikace s občany. Vláda by měla umět komunikovat s veřejností srozumitelně, rychle, jednoduše a s využitím jak nejmodernějších prostředků, tak tradičních nástrojů. Co se děje, když vládní komunikace selhává? Jak to zlepšit? Co je to vlastně strategická komunikace státu, k čemu by měla být – a kde jsou její limity? Videopřednáška poskytne krátký vhled do toho, co to je strategická komunikace vlády, jak by měla vypadat a k čemu by měla sloužit. 

Publikum: studenti SŠ, studenti VŠ, dospělá veřejnost

Téma: psychologie, sociologie

Přibližná délka trvání: 60 min

Přednášející

doc. PhDr. Denisa Hejlová, Ph.D.

Katedra marketingové komunikace a public relations FSV UK

Více informací zde.


1. listopadu 2021 – 7. listopadu 2021

Týden AV: Může být móda udržitelná? Greenwashing v módě: kdy dochází ke zneužívání environmentálních témat

Udržitelná móda – častokrát skloňovaný pojem. Lidé chtějí módu, která je ekologická, šetrná k přírodě a vyrobená za etických podmínek. Není to ale nekonečný rozpor? Móda je založená na střídání trendů a stylů, tedy na proměně a obměně. Jak firmy využívají či spíše zneužívají toho, že spotřebitelé chtějí stále něco nového, ale přitom nechtějí ničit přírodu? Podíváme se na fenomén tzv. greenwashingu, tedy zneužívání ekologických témat v módním byznysu.

 

Další informace: https://iksz.fsv.cuni.cz/

Přednášející

doc. PhDr. Denisa Hejlová, Ph.D.

Katedra marketingové komunikace a public relations FSV UK

Více informací zde.


1. listopadu 2021 – 7. listopadu 2021

Týden AV: Laboratorní vyšetření výživového stavu a jeho zhodnocení u osob s nadváhou a obezitou

Výživový stav zásadně souvisí se zdravotním stavem jedince, výstižné je označení „zdravotně nutriční stav“. Optimální stav je dán vyváženým příjmem potravy, fyziologickým vstřebáváním a využíváním všech jejích složek. Při komplexním vyšetření nutričního stavu se snažíme odhalit osobní a rodinná rizika vývoje možných malnutričních stavů. Klinická podezření pak ověřujeme laboratorními testy. Složení těla měříme pomocí klinické BIA InBody S10 a měření pulsní vlny přístrojem MaxPuls.

Přednášející

MUDr. Pavel Sedláček, Ph.D.

Ústav hygieny a preventivní medicíny, LF UK v Plzni

MUDr. Monika Bludovská, Ph.D.

Ústav hygieny a preventivní medicíny, LF UK v Plzni

Mgr. Iva Kladnická

Ústav hygieny a preventivní medicíny, LF UK v Plzni

Více informací zde.


1. listopadu 2021 – 7. listopadu 2021

Týden AV: Laboratorní zátěžová vyšetření u vytrvaleckých sportovců

Pravidelné laboratorní zátěžové testy jsou v dnešní době běžnou součástí tréninkové rutiny profesionálních i amatérských vytrvaleckých sportovců. Tyto zátěžové testy jsou důležité nejen pro posouzení aktuální výkonnosti sportovce, ale též ke stanovení, jak má být tento sportovec v dalším tréninkovém procesu správně zatěžován. Naše video demonstruje, jak se některé takové testy provádějí.

Přednášející

MUDr. Pavel Brož, Ph.D.

Ústav sportovní medicíny a aktivního zdraví, LF UK v Plzni

Bc. Jana Žídeková

Ústav sportovní medicíny a aktivního zdraví, LF UK v Plzni

Více informací zde.


2. listopadu 2021

Týden AV: Mladí mladým: Mozaika svobody – studentská generace roku 1989 v časosběrné perspektivě

Dokument, který vznikl ve spolupráci Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a České televize, představuje pomyslnou mozaiku vzpomínek někdejších studentských revolucionářů z roku 1989 na sametovou revoluci i dění následující. Pracuje zejména s původními orálně historickými rozhovory a autenticky tak zachycuje, jak narátoři z celé České republiky v současnosti reflektují – euforicky i kriticky – 90. léta, počátek 21. století i současnost. Zvláštní místo je v dokumentu věnováno dnešní mladé generaci.

Přednášející

prof. PaedDr. Mgr. Miroslav Vaněk, Ph.D.

Fakulta humanitních studií

Mgr. Jana Wohlmuth Markupová, Ph.D.

Fakulta humanitních studií

Více informací zde.


2. listopadu 2021

Týden AV: Aktuální problémy ústavního práva po volbách do Poslanecké sněmovny

Krátká přednáška s následnou diskusí bude příležitostí prodiskutovat ústavněprávní problémy, které vyvstanou v souvislosti s říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny a s povolebním vývojem. Mohou jimi být např. hodnocení první aplikace nového volebního systému, fungování zvláštních pravidel pro konání voleb během pandemie, postavení vlády v demisi, role jednotlivých aktérů při sestavování vlády nebo procedurální pravidla ustavování Poslanecké sněmovny po volbách.

Přednášející

prof. JUDr. PhDr. Jan Wintr, Ph.D.

Právnická fakulta Univerzity Karlovy

Více informací zde.


3. listopadu 2021

Týden AV: Příroda jako zdroj léčivých látek – od izolace k přesnému určení struktury

Jak se moderní věda vypořádává s určováním struktury dosud neznámých látek izolovaných z exotických léčivých rostlin či jiných přírodních materiálů? A mají nám v dnešní době léčivé rostliny ještě co nabídnout? A jak konkrétní látku z rostliny získat? Nejen o tom s předními odborníky Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Pro zájemce navíc ukázka nejmodernějších přístrojů fakulty.

 

Přednášející

prof. Ing. Lucie Cahlíková, Ph.D.

Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové

Více informací zde.


3. listopadu 2021

Týden AV: Na moři, za plotem, na síti: role digitálních médií v diskusích o polarizujících společenských tématech

Jak jednají lidé v prostředí sociálních sítí, internetových fór a online diskusí? Jak se na internetu vyjadřují k významným společenským a politickým tématům? K jakým komunikačním faulům, stereotypním hodnocením a nenávistným projevům se uchylují? Jak projevují své emoce? Science café o roli digitálních médií v diskusích o zásadních (a polarizujících) společenských otázkách s důrazem na netolerantní ideologie a neslušné formy online komunikace.

 

Přednášející

PhDr. Lenka Vochocová, Ph.D.

Katedra mediálních studií FSV UK

Mgr. Ing. Jana Rosenfeldová

Katedra marketingové komunikace a public relations FSV UK

Více informací zde.


3. listopadu 2021

Týden AV: Koncepce civilního procesu a jejich pojetí

V moderním civilním procesu se vyskytly dvě legislativní koncepce. První je tzv. liberální koncepce, stojící na myšlence, že civilní sporné řízení slouží jen individuálním zájmům těch, jejichž spor je rozhodován. V důsledku rychlého rozvoje společnosti na sklonku 19. století se však prosazuje jiná, tzv. sociální koncepce. Ta vyzdvihuje význam civilního soudního řízení pro celou společnost. Hledání přiměřené koncepce civilního sporného procesu je cílem příspěvku.

Přednášející

JUDr. Miroslav Sedláček, Ph.D., LL.M.

Právnická fakulta Univerzity Karlovy

Více informací zde.


3. listopadu 2021

Týden AV: Den s částicemi

Víte, jak vypadá den částicového fyzika? Prožijte ho s ním od probuzení až do večera! Napůl kreslený a napůl hraný film Den s částicemi Vám přiblíží nejen život lidí pracujících na obřích experimentech v CERNu, ale také Vás zasvětí do tajů nejmenších známých částic, jako jsou kvarky či Higgsův boson. Den s částicemi získal v roce 2021 řadu ocenění na mezinárodních festivalech vědecko-populárních filmů, mj. první cenu v kategorii nejlepší česko-slovenský snímek na festivalu Academia Film Olomouc.

 

Přednášející

Mgr. Vojtěch Pleskot, Ph.D.

Matematicko-fyzikální fakulta UK

Více informací zde.


4. listopadu 2021

Týden AV: Ekonomie, emoce a iracionalita

 únoru 2020 se světové akciové trhy propadly během měsíce o více než 33 %, aby se již v srpnu zotavily do původních hodnot. Šlo o největší krach od gradace globální finanční krize v letech 2008 a 2009, kdy hodnota amerického trhu spadla za půl roku téměř na polovinu. Dokáže moderní ekonomie vysvětlit a modelovat podobné extrémní jevy? Jsou investoři skutečně tak racionální, jak mnohé finanční modely předpokládají? A kolikrát více člověka mrzí ztráta než jej potěší zisk stejného množství peněz?

 

Pednášející

PhDr. Jiří Kukačka Ph.D.

Institut ekonomických studií

Více informací zde.


5. listopadu 2021 – 6. listopadu 2021

Juniorská vědecká konference - 10. ročník

Baví tě poznávat, zkoumat a bádat? Je ti 10-19 let a zajímají tě přírodní nebo technické vědy? Tak se přihlas na konferenci, kde si vyzkoušíš roli vědce a podělíš se o své poznatky s dalšími nadšenci.

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy pořádá 5. – 6. 11. 2021 už podesáté juniorskou vědeckou konferenci. Zajímáš se o vědu a baví tě bádat? Je ti 10 až 19 let? Pak stačí vytvořit projekt a včas se přihlásit! Třeba se právě ty staneš nejlepším mladým vědcem či vědkyní!

Více informací zde


9. listopadu 2021

Inovační snídaně: Jak učit podnikavost zážitkem?

Podnikavost, tedy schopnost využívat příležitosti a nápady a vytvářet z nich hodnoty pro ostatní, je kompetence budoucnosti. I proto se stala tématem další Inovační snídaně, na kterou Vás a Vaše studenty a akademickou obec zve Inovační laboratoř Univerzity Karlovy do Kampusu Hybernská. Setkání se uskuteční v úterý 9. listopadu od 9,30 do 12 hod. v Čítárně Kampusu Hybernská (v Kavárně Hlína).

Pozvání přijal Martin Vítek, zakladatel Soutěž & Podnikej a předseda správní rady Nadačního fondu vzdělávání a podnikání, který bude hovořit o tom, jakým způsobem lze za pomoci zážitkové pedagogiky v mladých lidech probouzet podnikavost.


11. listopadu 2021

Mezinárodní konference Future Port Youth v Kampusu Hybernská

Inovační laboratoř Univerzity Karlovy Vás zve na mezinároní konferenci Future Port Youth, kterou budete moci sledovat 11. listopadu v Kampusu Hybernská. Future Port Youth je jedinečná celoevropská hybridní konference (především) pro studenty všech oborů zaměřená na žhavá témata budoucnosti, přijít podívat se ale může každý. Cílem akce je inspirovat mladé lidi k pozitivní vizi budoucnosti a podnítit jejich zájem o inovativní nástroje a koncepty tak, aby mohli budovat lepší svět pro všechny.

REGISTRUJTE SE zde:

https://forms.office.com/r/NPmrYuc5QT


11. listopadu 2021

1. ročník akce Den na vozíku ve spolupráci s Centrem Paraple

Dovolujeme si vás pozvat na 1. ročník akce DEN NA VOZÍKU ve čtvrtek dne 11.11.2021. Akci spolupořádají Univerzita Karlova a Centrum Paraple a jejími patrony jsou rektor UK Tomáš Zima a ředitel CP David Lukeš.

Cílem této akce je, aby si (nejen) studenti vyzkoušeli pohybovat se v prostředí fakulty na vozíku, ale i zajistit finanční pomoc na podporu CP: pomocí prodeje společného symbolu. Po celý tento den bude totiž na všech 14 pražských fakultách UK probíhat prodej společného symbolu - brože, která byla navržena speciálně pro tento den.

Více informací o akci naleznete zde.


11. listopadu 2021

Den otevřených dveří na Farmaceutické fakultě UK

Den otevřených dveří pro středoškoláky. Získáš informace o studijních programech Farmacie a Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. Poslechni si zkušenosti studentů, projdi fakultu a získej odpovědi na časté dotazy k přijímacímu řízení.


11. listopadu 2021

Diskuze - Den na vozíku

V rámci akce Den na vozíku se uskuteční

diskuzní fórum za účasti rektora Tomáše Zimy, prorektorky Mileny Králíčkové, ředitele Centra Paraple Davida Lukeše a zástupci UK POINTU


12. listopadu 2021

Rok od černého čtvrtku 12. 11. s 11+1 v Kampusu Hybernská

Projekt 11+1 pod záštitou Studentského Majálesu z. s. a Agory z. s. svým názvem odkazuje k 11 uvězněným studentům a profesorce, které si režim Alexandra Lukašenka vybral k demonstraci své síly vůči akademické obci a studentstvu. Jako posílení studentů podporujeme aktivní dobrovolníky, kteří mají vůli nasadit své síly pro účinnou pomoc.

Událost na Facebooku.


13. listopadu 2021

Pojď studovat na Karlovku!

V sobotu 13. listopadu, od 9:00 do 16:00, tě seznámíme s možnostmi a podmínkami studia na Karlovce.

Co uvidíš a uslyšíš?

Přednášky fakult Univerzity Karlovy, kde se dozvíš přesné podmínky o přijímačkách, tipy, jak se na přijímačky připravit a co tě všechno při studiu čeká.

Budeš si moci vybrat z téměř 600 studijních oborů na 17 fakultách UK a rozhodnout se, zda chceš studovat v Praze, Plzni nebo Hradci Králové.

Co zažiješ?

Zažiješ simulované soudní jednání, zkusíš si pár chirurgických stehů nebo tě překvapí pokusy s dusíkem. Další ochutnávky programu budeme postupně zveřejňovat.

Vše podstatné nalezneš zde.


16. listopadu 2021

Koncert z cyklu 1. LF UK v srdci Karlova

1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy vás srdečně zve na 31. koncert z cyklu Fakulta v srdci Karlova v úterý 16. listopadu 2021 v 19.30 hodin. Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého, ulice Ke Karlovu, Praha 2.


17. listopadu 2021

Slavnostní koncert pořádaný u příležitosti státního svátku 17. listopadu a Mezinárodního dne studentstva

Univerzita Karlova si Vás dovoluje pozvat na slavnostní koncert pořádaný u příležitosti státního svátku 17. listopadu a Mezinárodního dne studentstva ve středu dne 17. listopadu 2021 v 19:00 hodin ve Velké aule Karolina.

Kapacita byla naplněna. Děkujeme vám za zájem a těšíme se na setkání.


23. listopadu 2021 – 26. listopadu 2021

Na Karlovku Tour - Brno

Karlovka tě uvítá na Evropském veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání v Brně, Gaudeamus Brno 2021. Těšíme se na tebe 23.–26. listopadu 2021, BVV Brno, pavilon V, expozice číslo 6.

Co uvidíš a uslyšíš? 

Studenti Karlovky představí Univerzitu Karlovu speciální prezentací. Zde se dozvíš přesné podmínky o přijímačkách, tipy, jak se na přijímačky připravit a co Tě všechno při studiu čeká…

Budeš si moci vybrat z téměř 600 studijních programů na 17 fakultách UK a rozhodnout se, zda chceš studovat v Praze, Plzni nebo Hradci Králové. Těší se na tebe studenti i studentky z Karlovky a zodpoví všechny tvé dotazy.


24. listopadu 2021

Workshop: Podpora boje proti domácímu násilí jako součást péče o zaměstnance

Zveme Vás na workshop: Podpora boje proti domácímu násilí jako součást péče o zaměstnance

Podle statistik má téměř každý z nás ve svém okolí někoho, kdo se potýká s domácím násilím. Kolegové v práci mohou přitom obětem pomoci víc, než si myslíte. Jak ve firmě s podporou začít? Načerpejte informace a praktické rady na společném workshopu.

PROGRAM:

Stručný úvod do problematiky domácího násilí

Velvyslanec Nick Archer: Britská inovace pomáhající v Česku JUDr. Lucie Hrdá: Jak se v Česku trestá domácí násilí?

Best practice společností IKEA a Vodafone

Novinky v mobilní aplikaci Bright Sky

Kdy: 24. listopadu 2021 Kde: Kampus Hybernská 8:30 – 11:00

Hybernská 4, Praha 1 a online

Odkaz pro registraci

Počet hostů je omezen, prosím rezervujte si své místo.

Bližší informace: nadace@vodafone.cz


24. listopadu 2021

On-line diskuze "Jak změnit maturitní zkoušku?"

Zveme vás na on-line diskuzi „Jak změnit maturitní zkoušku?“, kterou pořádá Univerzita Karlova v rámci think-tanku Vzdělávání21. Debatovat budeme ve středu 24. listopadu 2021 od 16.00 na YouTube Univerzity Karlovy. Součástí diskuze budou návrhy na úpravu maturit, včetně zavedení různých stupňů obtížnosti či náměty na změny obsahové části. Představen bude také materiál think-tanku Vzdělávání21 s návrhy jejích členů.


25. listopadu 2021

Seminář Ženy ve vědě

Srdečně Vás zveme na celodenní seminář věnovaný ženám ve vědě a souvisejícím tématům: studiu, kariéře, rovnému přístupu či rodinnému životu. Seminář se uskuteční 25. listopadu 2021 ve Vlasteneckém sále i online na YouTube.


25. listopadu 2021

Panelová diskuse s názvem Experti vs. “experti” aneb Vědci ve světě médií

Do společenského dění stále více pronikají otázky spojené s vědeckými tématy. Ve světě médií ovšem platí zcela jiné zákonitosti než ve vědě. Střet obou světů často končí neporozuměním a šířením zkreslených či nepravdivých informací.

Srdečně Vás zveme na panelovou diskusi nazvanou Experti vs. “experti” aneb Vědci ve světě médií, která se uskuteční ve čtvrtek 25. 11. od 17:00 do cca 19:00 v čítárně Kampusu Hybernská (Kavárna Hlína) nebo online.

Pro osobní i online účast se, prosím, REGISTRUJTE zde.


25. listopadu 2021

Webinář „Domácí násilí. Mýty vs. realita“

Za násilí je zodpovědný ten, kdo se ho dopouští. Podle čtvrtiny Čechů je to ale jinak – oběť si za to může sama. Proč stereotypy brání obětem domácího násilí situaci řešit? Sledujte webinář „Domácí násilí. Mýty vs. realita“ v rámci projektu Univerzity Karlovy Česko! A jak dál? Diskutovat s vámi budou Mgr. Dana Moree, Dr. z Fakulty humanitních studií UK, Roman Bojko z IKEA a Branislava Marvánová Vargová z centra ROSA.


4. prosince 2021

Den otevřených dveří - Lékařská fakulta UK v Hradci Králové

Vážení zájemci a zájemkyně o studium na naší fakultě, velice nás mrzí, že musíme opět upustit od prezenční formy dne otevřených dveří, ale vzhledem k aktuální pandemické situaci je naší prioritou především vaše zdraví a bezpečnost. Proto přecházíme na plně online formu v podobě živého vysílání.

Pevně věříme, že se nám podaří s vámi setkat osobně, jakmile se situace zlepší. Nyní vás však srdečně zveme na online setkání s našimi proděkany, vyučujícími, studenty a studentkami a hosty, kteří se s vámi rádi podělí o informace týkající se přijímacího řízení, našich studijních programů a studia lékařství a ošetřovatelství v Hradci Králové.

Více informací zde.


8. prosince 2021

Den Univerzity Karlovy v Bruselu

Zveme vás na setkání s vedením Univerzity Karlovy, které se uskuteční na zastupitelském úřadu v Bruselu.


8. prosince 2021

Den otevřených dveří na Farmaceutické fakultě UK ONLINE

Den otevřených dveří pro středoškoláky. Získáš informace o studijních programech Farmacie a Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. Poslechni si zkušenosti studentů, projdi fakultu a získej odpovědi na časté dotazy k přijímacímu řízení. Po skončení programu navazuje Jednodenní juniorská Univerzita Karlova, kde si můžeš zkusit stát se na krátký čas studentem naší fakulty, poslechnout si zajímavé přednášky.


14. ledna 2022

Ples Univerzity Karlovy

Reprezentační ples Univerzity Karlovy se opět koná v Paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze, dne 14.1.2022 – od 20.00-02.00 hodin.

V programu vystoupí Symfonický orchestr hl.m. Prahy FOK, Back Side Big Band, Hloucal kvintet, Dijazztiva, Hot Wings, T-Be, Alena Přibylová and LH, Cimbálovka , Oscar Mike.

Vstupenky k dostání zde.


24. ledna 2022

Přednáška Hyb4City - Temná strana vědy

Věda nám dala penicilin, který zachránil stamiliony lidí po celém světě, a život bez něj bychom si jen těžko dokázali představit. Věda nám však dala i chemické zbraně hromadného ničení, mající na svědomí desítky milionů životů. Život bez nich bychom si naopak velmi přáli. Které chemické zbraně jsou ty nejnebezpečnější? Je jejich hrozba stále relevantní? A jak do toho spadají „novichoky“, co o nich doopravdy víme? Odpovědi na tyto otázky a mnohem více se dozvíte v přednášce Lukáše Góreckého, zabývajícího se výzkumem a vývojem nových léčiv proti těmto chemickým zbraním. Chemikáliím tak toxickým, že i jediná kapka na kůži, jediný nádech může rozhodnout. „Spousta vědců si přeje, aby jejich objevy byly užívány na denní bázi, já však doufám, že můj výzkum nebude nikdy potřeba.“

Akce proběhne v souladu s aktuálními proticovidovými opatřeními, včetně kontroly OTN. Tzn. bez prokázáni bezinfekčnosti proti covid-19, nebude návštěvník vpuštěn do prostorů Kampusu Hybernská.

Registrace je vzhledem k omezené kapacitě povinná zde.


Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám