Otázky a odpovědi ke Kampusu Albertov (19. 3. 2025)

English see below


Komentář Univerzity Karlovy ze dne 19. 3. 2025 k tématu Kampus Albertov


Dotazy kladl redaktor Martin Shabu, iDNES.cz:



DOTAZ:

Rád bych se zeptal na projekt Kampus Albertov a jeho realizaci. Konkrétně mě zajímají okolnosti navýšení ceny v důsledku odvozu zeminy kontaminované rtutí (změnový list číslo 10) a také datum dokončení projektu.

1. Proč si rektorát nezpracoval alternativní ocenění na odvoz zeminy ihned, jakmile mu generální dodavatel loni poskytl kalkulaci na bezmála 95 milionů korun včetně DPH, ale jako první zareagovala a alternativní nabídku poptala (o 25 milionů korun levněji) Přírodovědecká fakulta UK?

2. Proč rektorát využil až o 25 milionu levnější nabídku společnosti ProfiOdpady, kterou si nechala zpracovat Přírodovědecká fakulta?

3. Proč paní výkonná ředitelka RUK J. Baťková doporučovala svěřit vícepráce se zeminou generálnímu dodavateli a argumentovala ohledem na komunikaci, koordinaci, čas i ekonomickou výhodnost?

4. Dodnes nebyly zahájeny stavební práce. Co se stane, pokud nebude dokončen Kampus Albertov včetně kolaudace do konce června 2026?

5. Řeší RUK možnost odebrání dotace z Národního plánu obnovy, a tudíž neprofinancovatelnost projektu ze strany EU? Pokud ano, s jakým výsledkem?


ODPOVĚĎ:

Univerzita Karlova postupuje vždy v souladu s péčí řádného hospodáře a v případě projektu investiční akce výstavby Kampusu Albertov navíc i principy DNSH (Do No Significant Harm), které platí pro stavby financované z Národního plánu obnovy. Univerzita Karlova transparentně a pravidelně informuje poskytovatele dotace o průběhu stavby a o vlivu, jaký na termín dokončení stavby má prováděný záchranný archeologický výzkum.


Výstavba Kampusu Albertov probíhá v historicky cenné lokalitě v centru Prahy a zóně zapsané na seznam UNESCO. Archeologický dohled, který byl na staveništi zahájen v květnu 2024, objevil významné ranně středověké a pravěké nálezy. Záchranný archeologický výzkum se pak vzhledem k objevu pozůstatků knovízské kultury rozšířil oproti původním předpokladům na celý areál staveniště a doba jeho trvání se tím značně prodloužila. I o této skutečností je poskytovatel dotace průběžně informován a UK s ním v součinnosti hledá vhodné řešení tak, aby čerpání dotace ani stavba nebyly ohroženy.


Stejně transparentně jsme řešili situaci spojenou s nálezem kontaminované zeminy na staveništi. Univerzita Karlova začala hledat možnosti likvidace kontaminované zeminy ihned, jakmile byla o tomto problému informována, a to tak, aby neporušila pravidla DNSH (která mimo jiné nedovolují skládkování, a naopak ukládají povinnost dalšího využití min. 70 % odpadu ze stavby) a podmínky dotace, minimalizovala dopady na cenu i termín dokončení projektu. O vhodném způsobu řešení probíhala souběžně jednání se zhotovitelem stavby. V čase, kdy bylo zřejmé, jak je možné s kontaminovanou zeminou naložit, získala UK postupně dvě alternativní nabídky, z nichž druhou, vyhovující DNSH a podmínkám dotace, se rozhodla využít.


Celá problematika likvidace kontaminované zeminy byla intenzivně řešena v době, kdy:

1. probíhající záchranný archeologický výzkum nepředpokládal zásadní prodloužení termínu dokončení stavby

2. hrozilo riziko zastavení realizace stavebních prací, avizované písemně Dodavatelem ve vazbě na nenalezení shody týkající se předložených změnových listů, a tudíž riziko prodloužení termínu dokončení stavby z tohoto důvodu

3. bylo nutné vytěžit kontaminovanou zeminu co nejdříve z důvodu návazného provádění záchranného archeologického výzkumu na dané ploše – jinak opět hrozilo reálné riziko prodloužení termínu dokončení díla.


Varianty různých řešení, včetně identifikovaných rizik z pohledu legislativy, časové náročnosti, záchranného archeologického výzkumu i dopadů na finance, i doporučení, které z jejich vyhodnocení vyplývá, popsala výkonná ředitelka RUK zástupcům fakult v písemné (emailové) korespondenci dne 1. 10. 2024. Od okamžiku, kdy univerzita obdržela prostřednictvím zaměstnance rektorátu UK písemnou alternativní nabídku, byla do několika dní zahájena jednání o převzetí koordinace likvidace kontaminované zeminy ze strany Dodavatele. 

Alternativní nabídku poskytl UK zaměstnanec, který měl v dané době většinový úvazek na rektorátu UK (v kanceláři kvestora, zaměstnanec s primární gescí za dohled nad realizací investiční akce Kampus Albertov – Biocentrum).


DOPLŇUJÍCÍ DOTAZ ZE DNE 20. 3. 2025:

Děkuji za odpověď. Můžete prosím uvést, jaká společnost tedy nakonec kontaminovanou zeminu odvezla a kolik to stálo?


ODPOVĚĎ:

Odvoz kontaminované zeminy a její využití na odpovídajícím zařízení realizuje (likvidace kontaminované zeminy dosud probíhá) pro generálního dodavatele stavby subdodavatel, kterým je společnost ProfiOdpady, dle cenové nabídky ze dne 16. 10. 2024, adresované Univerzitě Karlově.

Cena dle ZL č. 10 je 56 757 772,50 včetně DPH.



ZA SPRÁVNOST:

MgA. Šárka Bukvajová

Zastupující vedoucí odd. komunikace

Odbor vnějších vztahů

Rektorát Univerzity Karlovy

e-mail: komunikace@cuni.cz




Commentary of Charles University of 19 March 2025 on the topic Campus Albertov




Questions asked by editor Martin Shabu, iDNES.cz:



QUESTION:

I would like to ask about the Albertov Campus project and its implementation. Specifically, I am interested in the circumstances of the price increase due to the removal of mercury-contaminated soil (change sheet number 10) and also the date of completion of the project.

1. Why did the Rector's Office not immediately prepare an alternative valuation for the removal of the soil as soon as the general contractor provided it with a quotation for nearly CZK 95 million including VAT last year, but the Faculty of Science of the Charles University was the first to react and make an alternative offer (CZK 25 million cheaper)?

2. Why did the Rector's Office use the 25 million cheaper offer of ProfiOdpady, which was prepared by the Faculty of Science?

3. Why did the Executive Director of the RUK, Ms. J. Batkova, recommend entrusting more earthworks to the general contractor, arguing for communication, coordination, time and economic advantage?

4. Construction works have not started to date. What will happen if the Albertov Campus is not completed, including occupancy, by the end of June 2026?

5. Is the RUK addressing the possibility of withdrawal of the subsidy from the National Recovery Plan and therefore the non-financing of the project by the EU? If so, with what result?



ANSWER:

Charles University always acts in accordance with due diligence and, in the case of the investment project for the construction of the Albertov Campus, also in accordance with the principles of DNSH (Do No Significant Harm), which apply to construction projects financed from the National Recovery Plan. Charles University informs the donor transparently and regularly about the progress of the construction and the impact of the rescue archaeological research on the completion date.


The construction of the Albertov Campus is taking place in a historically valuable location in the centre of Prague and a UNESCO World Heritage Site. Archaeological monitoring, which began on site in May 2024, has uncovered significant early medieval and prehistoric finds. Due to the discovery of the remains of the Knovíz culture, the rescue archaeological research was then extended to the entire site, compared to the original assumptions, and its duration was thus considerably extended. The grant provider is continuously informed of this fact and the UK is working with the grant provider to find a suitable solution so that the grant and the construction are not jeopardised.


The situation related to the discovery of contaminated soil on the construction site was dealt with in the same transparent manner. As soon as it was informed of the problem, Charles University started looking for ways to dispose of the contaminated soil in a way that would not violate the DNSH rules (which, among other things, do not allow landfilling and, on the contrary, impose the obligation to reuse at least 70% of the waste from the construction) and the conditions of the subsidy, minimizing the impact on the cost and completion date of the project. Negotiations on the appropriate solution were held in parallel with the construction contractor. By the time it was clear how the contaminated soil could be dealt with, the UK had received two alternative bids in turn, the second of which it decided to use in order to comply with DNSH and the conditions of the grant.


The whole issue of disposal of contaminated soil was intensively addressed at the time:

1. the ongoing rescue archaeological investigation did not foresee a major extension of the construction completion date

2. there was a risk of the construction works being halted, as announced in writing by the Contractor in connection with the failure to find compliance with the submitted change sheets, and therefore a risk of the construction completion date being extended for this reason

3. it was necessary to excavate the contaminated soil as soon as possible due to the subsequent carrying out of a rescue archaeological survey on the area - otherwise there was again a real risk of the completion date being extended.


The options for the various solutions, including the identified risks in terms of legislation, time, rescue archaeological research and financial implications, as well as the recommendations resulting from their evaluation, were described by the Executive Director of the RUK to the representatives of the faculties in written (email) correspondence on 1 October 2024. From the moment the University received a written alternative offer through an employee of the UK Rector's Office, negotiations were initiated within a few days to take over the coordination of the disposal of the contaminated soil by the Contractor. 

The alternative offer was provided to the UK by an employee who was at the time a majority employee of the UK Rector's Office (in the Bursar's Office, the employee with primary responsibility for overseeing the implementation of the Albertov Campus - Biocentre investment project).


SUPPLEMENTARY QUESTION OF 20.3.2025:

Thank you for your reply. Could you please indicate which company eventually removed the contaminated soil and how much it cost?


ANSWER:

The removal of the contaminated soil and its recovery at an appropriate facility is being carried out (disposal of the contaminated soil is still in progress) for the general contractor of the construction by a subcontractor, which is ProfiOdpady, according to the quotation dated 16 October 2024, addressed to Charles University.

The price according to the Contract No. 10 is 56 757 772,50 including VAT.


Poslední změna: 20. březen 2025 14:12 
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám