Akce na podporu Ukrajiny / Акціі на підтримку України

Přehled univerzitních a fakultních akcí na podporu Ukrajiny - benefičních koncertů, sportovních klání, ale i sbírek, přednášek nebo workshopů. Akce jsou průběžně doplňovány. Pokud chcete, aby se zde objevila i vaše akce, napište nám na
KVĚTEN 2022

28. 5. | Dvorkové bleší trhy

KDY: 12.00–18.00

KDE: Kolej na Větrníku, blok 3, Na Větrníku 1933/22, Praha 6


Prodej výrobků ukrajinských válečných uprchlíků, ukrajinská kuchyně, program pro děti i dospělé, divadlo, hudební vystoupení. Vstup přes zahradu koleje, bude značeno. Více informací zde.21. 5. | Vechornyci: Party s ukrajinskou hudbou

KDY: 21. 5. 2022 od 22 h

KDE: Blended bar Prague, Jungmannovo náměstí 750/19A


Українці! Українки! Та їх друзі! УВАГА!

Втомилися від почуття провини,що ви ТУТ, а вони ТАМ? Давайте згуртуємось та поєднаємо приємне з корисним. Ми влаштовуємо БЛАГОДІЙНІ ВЕЧОРНИЦІ, де ви зможете відірватись під українську музику і задонатити на ЗСУ!

Де? Blended bar Prague, Jungmannovo námestí 750/19A

Коли? 20. 5. 2022, відкриття: 22:00, початок: 23:00

Вартість?150 Kč. Частина грошей з квитків буде перераховано на рахунок фонду Повертайся живим.


Ukrainians and their friends!

Are you sick and tired of blaming yourself that you are HERE and they are THERE? Let's come together and mix business with pleasure.We made the fund-raising party VECHORNYCI, where you can party hard to Ukrainian music and donate to the Ukraine!

Where? Blended bar Prague, Jungmannovo námestí 750/19A

When? 20. 5. 2022, door opening 22:00

How much? 150Kč. Part of the ticket money will be donated to the fund "Come back alive". You can buy your tickets for the event on this website.

2. 5. | 9. 5. | 23. 5. | Ukrajinské sondy Marie Koldinské


2. 5. | Petr Pavel | O vojenských aspektech konfliktu na Ukrajině


Má Ukrajina šanci vyhrát válku s Ruskem? Jaký byl původní plán Ruska při vpádu na Ukrajinu a proč se zhroutil? Jak mohou Ukrajině pomoci členské země NATO včetně České republiky? Pomáhají dostatečně? Jaká je úroveň ukrajinské armády, jak se změnila od roku 2014? V jakém stavu je ruská armáda? Dal se tento vývoj předpokládat, anebo zaskočil i vysoce informované politiky a vojáky? Co stojí za dosavadními úspěchy Ukrajinců? Už víme, proč se „ten konvoj“ tak dlouho nehýbal? Co víme o strategii a taktice válčících stran? Válka trvá překvapivě dlouho; hraje čas ve prospěch Rusů, anebo Ukrajinců? Jsme v informační válce, v hybridní válce, anebo už ve třetí světové válce? Jaká je pravděpodobnost jaderného konfliktu? Skončí válka do 9. května? A kdo bude slavit vítězství?


Petr PAVEL, armádní generál v. v., náčelník Generálního štábu AČR (2012–2015), jako vůbec první zástupce zemí bývalé Varšavské smlouvy předseda Vojenského výboru NATO (2015–2018), držitel Řádu čestné legie, nejvyššího francouzského vyznamenání, a řádu Záslužné legie, nejvyššího amerického vyznamenání.


Marie KOLDINSKÁ, Ph.D. historička, scenáristka a moderátorka, přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a spolupracuje s Českou televizí, mimo jiné na pořadu Historie.cs, specializuje se na politické a vojenské dějiny a na problematiku historické paměti.


Registrace: https://forms.office.com/r/ri7zWyN9BR


9. 5. | Vít Kučík | Informační válka


Jak vypadá informační válka v České republice, když Ukrajinci a Ukrajinky umírají ve skutečné válce? Kdy informační válka vlastně začala? Co je jejím cílem? Jak se mění narativy informační války, co bylo obsahem dezinformací a hoaxů zahlcujících veřejný prostor před válkou? Jaké jsou nejčastější dezinformační narativy spojené s válkou na Ukrajině? Co víme o jejich šiřitelích – dělají to pro peníze, z přesvědčení, z hlouposti? Jak válka proměnila dezinformační scénu? Je vypnutí prokremelských webů řešením? Kde je hranice mezi obranou společnosti před dezinformacemi a cenzurou? Je kritické myšlení účinnou zbraní v informační válce, anebo se míjí účinkem? Proč emoce vítězí nad rozumem? Jak budovat soudržnou a proti dezinformacím odolnou společnost?


Vít KUČÍK je český publicista v současné době žijící v Itálii. Po studiích na ČVUT pracoval v Praze v oboru správy IT systémů, zabývá se společenskými vědami. Je mluvčím Českých elfů – internetové skupiny, která si klade za cíl boj s dezinformačními kampaněmi.


Registrace: https://forms.office.com/r/ri7zWyN9BR


Dana Drábová | Energetická válka


Energie – alfa a omega našich životů a droga naší civilizace. Obejdeme se bez zdrojů z Ruska? Nakolik nebezpečnou kartou je v současné válce právě jaderná energie a energetika? Mohou ruští agresoři v ukrajinských jaderných elektrárnách způsobit katastrofu? Víme, co se odehrávalo během ruské invaze v Záporoží a případně i v dalších jaderných elektrárnách na území Ukrajiny? V jakém stavu je dnes elektrárna v Černobylu? Jaké jsou mezinárodní standardy ohledně jaderných zařízení při válečných konfliktech? Lze se spoléhat na to, že se jimi bude ruská armáda řídit? Pokud ne, co nám hrozí? A nakolik pravděpodobné je dnes použití jaderných zbraní, ať už kteroukoli stranou?


Dana DRÁBOVÁ je česká jaderná fyzička, lokální a regionální politička. Od roku 1999 je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Nositelka státního vyznamenání ČR medaile Za zásluhy I. stupně.


Registrace: https://forms.office.com/r/ri7zWyN9BR


3. 5. | Ekumenická modlitba za Ukrajinu

KDY: 3. 5. 2022 od 18.00

KDE: Velká aula Karolina, Ovocný trh 3, Praha 1


Přímluvy za dar míru a pokoje pro ukrajinský národ společně pořádají Evangelická teologická fakulta, Husitská teologická fakulta a Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy.


DUBEN 2022

29. 4. | Pozvěte své švýcarské kolegy na benefiční koncert pro ukrajinský Červený kříž

KDY: 29. 4. 2022 od 16 h

KDE: v prostorách Institut für Musikwissenschaft na Univerzitě v Curychu


Na benefičním koncertě věnovaném ukrajinskému Červenému kříži vystoupí doktorandi Ústavu hudební vědy FF UK Monika Jägerová (alt) a Vojtěch Frank (klavír) s programem sestaveným z písňové tvorby českých a ukrajinských skladatelů 19. a 20. století (A. V. Horák, A. Dvořák, V. Kosenko, S. Vorlová). Akci poskytla záštitu J. E. Kateřina Fialková, velvyslankyně ČR ve Švýcarsku, a koná se v rámci společného doktorského semináře obou pracovišť podpořeného Fondem strategických partnerství UK.

Pozvánka zde (pdf).23. 4. | Dobročinný bazar a bake sale na podporu Ukrajiny

KDY: 23. 4. 2022 10.30–14.30

KDE: Celetná 13, místnost 205/C1


KAJL Vás zve na již druhý dobročinný bazar a bake sale pořádaný na podporu Ukrajiny. Pokud máte doma nějaké drobné předměty, (např. knihy, vlastní výrobky apod.), které myslíte, že byste mohli přijít prodat nebo byste raději přinesli nějakou vlastnoručně upečenou dobrotu, kterou rovněž věnujete do prodeje, byli bychom Vám nesmírně vděční. Vítáni jsou samozřejmě i všichni ti, kteří chtějí nakupovat a dát si něco dobrého a strávit čas ve příjemné společnosti ostatních studentů. Stejně jako minule pošleme 100 % výtěžku z prodeje na konto pomoci Ukrajině skrze Člověka v tísni. V případě, že se chcete aktivně účastnit, sledujte prosím Fb KAJL PEDF, bude zde vytvořena koordinační skupina.V případě dotazů stran akce se obracejte na dr. Topolovskou. Odkaz na akci


21. 4. | Rozšířené obzory: Ukrajina edition

KDY: 21. 4. 2022 od 16.30

KDE: Posluchárenský blok 2. LF UK/FN Motol, Velká posluchárna


Srdečně zveme na cyklus přednášek a doprovodných akcí. První přednáška proběhne ve čtvrtek 21. dubna 2022 od 16.30 hod. ve Velké posluchárně (v posluchárenském bloku v areálu FN Motol). Hostem bude historik a ukrajinista dr. David Svoboda, který prosloví přednášku Putinova agrese proti Ukrajině: diagnóza, anamnéza, prognóza aneb historie rusko-ukrajinských vztahů stetoskopem historika. Více informací zde.


19. 4. | Inovační snídaně UK: Jak pomáhají medici ukrajinským uprchlíkům?

KDY: 19. 4. 2022 od 9.30

KDE: Kampus Hybernská (Budova A, 3. patro) / online


Medici UK se od prvních dnů války na Ukrajině zapojili do humanitární pomoci v asistenčních centrech, kam denně přijíždějí stovky uprchlíků. O aktivitách iniciativy Medici na hlaváku budou hovořit hosté Inovační snídaně v úterý 19. dubna v Kampusu Hybernská. Více informací zde.


11. 4. | Ukrajinské sondy Marie Koldinské | Rusko-ukrajinské bratrství – fakt, nebo fikce?

KDY: 11. 4. 2022 18.00–19.30

KDE: Kampus Hybernská


Jak vidí minulost, současnost a budoucnost Ukrajiny historik? Je Ukrajina plnohodnotný stát s vlastními dějinami, nebo umělý útvar? Co tvoří její identitu - jazyk, náboženství, dějiny, politická kultura? Kam sahají počátky její existence a jak svou historii vnímají sami Ukrajinci? Jak se vyvíjely vztahy Ukrajiny k sousedním zemím, zejména k Rusku a k Polsku? Více informací zde | Facebooková událost


Stránku průběžně aktualizujeme.
Poslední změna: 19. červenec 2022 11:24 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám