Výzva pro mladé vědecké pracovníky – mentees
Přečtěte si informace o programu před podáním přihlášky.
Univerzita Karlova oznamuje otevření Mentoringového programu a zve mladé vědecké pracovníky a pracovnice (postdoky, odborné asistenty apod.,) aby se do programu připojili jako mentees.
Cílem Mentoringového programu je kariérní rozvoj mladých vědeckých pracovníků – žen a mužů – prostřednictvím sdílení neformálních praxí a odborných znalostí s profesně staršími kolegy.
Mentoringový program je zaměřen na:
Poskytnutí nástrojů pro hladký rozvoj kariéry mladých vědeckých pracovníků. Pomáhá efektivně překonávat překážky a řešit dilemata týkající se kariérního směřování.
Podporu rovných příležitostí a kulturní a institucionální změny na Univerzitě Karlově, s důrazem na podporu žen ve vědě a výzkumu.
Mentees jsou mladí vědečtí pracovníci (ženy a muži) v počáteční fázi své kariéry, kteří splňují dané požadavky (viz níže). Vítáni jsou uchazeči/uchazečky bez ohledu na preferovanou další kariéru ve výzkumu – nezáleží na tom, zda plánují habilitaci nebo směřují mimo akademickou sféru.
Vytvořeno bude dvacet dvojic mentor-mentee. Očekává se, že každá dvojice se během jednoho cyklu setká alespoň pětkrát.
Uvítáme přihlášky žen – vědkyň.
Požadavky na mentees:
Délka praxe: Mladí vědečtí pracovníci (ženy a muži) s maximálně osmi lety praxe ve vědě a výzkumu po získání titulu Ph.D. (Toto období lze prodloužit o přerušení kariéry, jako je rodičovská dovolená, dlouhodobá nemoc atd.) Program není určen pro Ph.D. studenty.
Zaměstnání na Univerzitě Karlově: Mentee je k začátku mentoringového cyklu (únor 2025) zaměstnanec UK.
Minimální profesní odstup: Mentee nesmí být zaměstnancem stejné katedry nebo ústavu jako mentor, aby byla zajištěna nezávislost a objektivita rad.
Časová náročnost: Předpokládáme, že během jednoho roku dojde k minimálně pěti setkáním mezi mentee a mentorem.
Výběr mentees
Mentees budou vybráni na základě výzvy k podávání přihlášek pro mentees. V případě, že administrátor mentoringového programu obdrží více než dvacet přihlášek, provede výběr na základě těchto kritérií:
Pohlaví (přednost bude dána ženám vědkyním, bude pro ně rezervována polovina míst)
Interdisciplinární přesah
Intersektorální přesah
Vědecká disciplína (preferováno bude široké zastoupení disciplín napříč univerzitou)
Zvláštní zřetel bude kladen na přihlášky obsahující témata rodičovství, mobility a plánované kariérní dráhy mimo akademii.
Vaši budoucí mentoři a mentorky
Administrátor mentoringového programu nabízí na výběr 52 mentorů a mentorek napříč vědeckými disciplínami. Seznam mentorů – žen a mužů, ze kterých můžete vybírat, naleznete zde. Žadatel může vybírat z vědců a vědkyň z akademické sféry i soukromého a veřejného sektoru. Pokud plánuje pokračovat v akademické dráze, může volit mezi seniorními vědeckými pracovníky, kteří pracují na UK, jiných českých i prestižních zahraničních univerzitách. Můžete uvést až tři preferované mentory/mentorky.
Matching mentee – mentor/ka
Matching bude probíhat na základě preferencí mentees uvedených v přihlášce do programu, kde si budou moci vybrat mentora ze seznamu. V případě, že bude mít více mentees zájem o propojení s jedním mentorem, konečné slovo ve výběru bude mít mentor.
Mentoři/mentorky a mentees musí mít zároveň „minimální profesní odstup“. Minimálním profesním odstupem je míněno, že mentor/ka nesmí být zaměstnancem stejné katedry/ústavu jako mentee. Jako mentoři budou nicméně upřednostňováni zkušení vědci a vědkyně působící v podobném oboru na zahraničních univerzitách nebo zájemci ze soukromého sektoru, aby byla zajištěna nezávislost mentorů/mentorek na domovské instituci postdoktoranda/postdoktorandky.
Před začátkem mentoringových setkání schválí mentee i mentor/ka navrženou dvojici.
Jaké jsou očekávané přínosy pro mentees?
Identifikace a dosažení preferovaných kariérních cílů mladého vědeckého pracovníka prostřednictvím získání neformálních informací a přístupu k novým sítím (networking).
Informovaná rozhodnutí v oblasti posilování kompetencí usnadňující postup ve zvolené kariérní dráze.
Informovaná rozhodnutí v oblasti slaďování osobního a profesního života.
Harmonogram:
Call for mentees otevřen |
5.11. – 31.12. 2024 |
Matching dvojic mentee-mentor |
leden 2025 |
Zahájení pilotního mentoringového cyklu, začátek mentoringových setkání |
únor 2025 |
Ukončení pilotního mentoringového cyklu |
leden 2026 |
Jak se přihlásit:
Pokud splňujete požadavky a máte zájem stát se menteem, vyplňte prosím tuto přihlášku.
Uzávěrka přihlášek: 31. 12. 2024
V případě dotazů se obracejte na Evu Janů na e-mail eva.janu@ruk.cuni.cz s předmětem "Call for mentees”.
Těšíme se na vaše přihlášky!
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208