Cena manželů Coriových

Cena Univerzity Karlovy za přínos k rovným příležitostem - Cena manželů Coriových

(For English please click here).


Máte ve svém okolí kolegu, kolegyni či studující, kteří se významným způsobem zasazují o rovnost příležitostí? Přihlaste je jako kandidáty a kandidátky na novou univerzitní cenu! Toto ocenění, které Univerzita Karlova zřídila pro rozšíření povědomí o problematice rovnosti a zdůranění jejího významu, je určeno pro jednotlivce i skupiny z řad akademické obce a zaměstnanců a zaměstnankyň univerzity. Aktivita, za kterou může být Cena udělena, nemusí probíhat přímo na půdě univerzity, může jít i o mimostudijní či mimopracovní projekt, vždy zde ale musí být jasný dopad na vyrovnávání příležitostí znevýhodněných skupin společnosti. Nominovat mohou jak jednotlivci, tak kolektivní orgány univerzity.


Jak nominovat



Cena manželů Coriových v roce 2024


V prvním ročníku Ceny manželů Coriových se sešlo celkem 13 nominací z různých oblastí rovných příležitostí, a to ve prospěch jednotlivých osobností i kolektivů. Rada pro rovné příležitosti UK tak měla možnost pročíst a posoudit opravdu široké spekturm mimořádně zajímavých a důležitých aktivit, jimž se na UK studující i zaměstnaní věnují. Po obdržení nominací probíhala na plénu Rady diskuse a následné hlasování, z nichž vzešel výběr 5 návrhů na udělení Ceny, které byly předány rektorce UK. Rektorka společně se svým kolegiem následně rozhodla o udělení Ceny dvěma nominovaným.


Rovné příležitosti Univerzita Karlova chápe nejen ve smyslu genderové rovnosti, ale jako komplexní problematiku, v níž je třeba pracovat s dalšími znaky zranitelnosti, což odpovídá i pestrosti nominací.


Nominace se týkaly oblastí:

- vytváření bezpečného prostředí pro všechny;

- rovných příležitostí pro osoby s handicapem;

- podpory studujících se specifickými potřebami;

- podpory duševního zdraví;

- komunikaci vědy s důrazem na ženy ve vědě;

- vyrovnávání příležitostí ve vědě a genderově sensitivní kultivace akademického prostředí;

- rozvoje akademické komunity, včetně podpory zahraničních doktorandek a doktorandů;

- podpory osob se zrakovým postižením;

- podpory slaďování rodinného a pracovního života;

- osvětové činnosti v oblasti rovnosti.


To vše s důrazem na mimořádné osobní nasazení daleko nad rámec základních povinností.


Cenu manželů Coriových v roce 2024 získaly:


PhDr. Hana Havelková, Ph.D. (in memoriam)



Hana Havelková (1949–2019) byla významnou, mezinárodně uznávanou osobností v oblasti feministické sociologie a politické filozofie. Je autorkou více než 70 odborných publikací v češtině, angličtině a němčině, v nichž formulovala originální argumenty a hypotézy o postavení žen ve vědě, feministické epistemologii, genderové kultuře státního socialismu i reprezentaci žen v politice a médiích.


Na Univerzitě Karlově působila od roku 1994, kde také spoluvytvářela a vedla magisterský program genderových studií na FHS UK – první svého druhu ve střední Evropě. Výrazně přispěla k teoretizaci vztahů mezi feminismem „Východu“ a „Západu“ po roce 1989. Její antologie Politics of Gender Culture under State Socialism získala v roce 2015 prestižní cenu Britské asociace pro slavistická studia (BASEES) jako nejlepší odborná publikace o genderu ve střední a východní Evropě.


Vedla přes 200 kvalifikačních prací, inspirovala tisíce studentek a studentů, kteří nyní aktivně působí napříč společností, a dlouhodobě se angažovala i ve veřejném prostoru – např. v Českém helsinském výboru, Radě vlády pro rovné příležitosti či UNESCO. Její akademická, pedagogická a občanská práce zásadně kultivovala českou společnost, univerzitní prostředí a odbornou i veřejnou debatu o genderové rovnosti.



prof. PhDr. Alena Macurová, CSc.



Alena Macurová (*1946) je zakladatelkou lingvistiky znakových jazyků a Deaf Studies v českém prostředí. V roce 1998 stála u zrodu studijního oboru Čeština v komunikaci neslyšících na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, z nějž se vyvinuly současné bakalářské a navazující magisterské programy zaměřené na jazyky a komunikaci neslyšících.


Díky jejímu zásadnímu úsilí byl v roce 1998 český znakový jazyk legislativně kodifikován a postaven na úroveň mluveným jazykům. Významně přispěla k proměně pohledu na hluchotu – prosazovala kulturně-lingvistický přístup, který pomohl neslyšícím vnímat sebe samé jako jazykovou a kulturní menšinu. Její práce vedla k rozšíření přístupu neslyšících ke vzdělání na všech úrovních, včetně vysokého školství.


Jako pedagožka, vědkyně i popularizátorka otevřela řadu klíčových témat v oblasti komunikace, kultury a vzdělávání neslyšících. Po útoku na FF UK v prosinci 2023, při němž byla těžce zraněna, se navzdory osobnímu traumatu vrátila k výuce a k odborné práci. Její mimořádné profesní i lidské kvality ji činí výraznou osobností v oblasti podpory rovných příležitostí.



Nominace na Cenu manželů Coriových 2024


Velmi si vážíme aktivit všech nominovaných a rádi bychom jim touto cestou k nominaci pogratulovali a poděkovali tak za jejich velmi cennou práci. Nominovat lze i opakovaně, níže uvedené osobnosti a kolektivy tedy můžete navrhnout na udělení Ceny i v roce 2025.


Do užšího výběru pro udělení Ceny vybrala Rada pro rovné příležitosti UK tyto nominantky:


Ing. Bc. Pavla Hubálková, Ph.D.



Pavla Hubálková se dlouhodobě věnuje komunikaci vědeckých témat a popularizaci výzkumu směrem k veřejnosti i odborné komunitě. Vědeckou kariéru zahájila v oblasti neurověd, mimo jiné v rámci Fulbrightova stipendia na Northwestern University v Chicagu. V současnosti publikuje především v magazínu WIRED.cz, v minulosti psala i pro magazín UK Forum, Hospodářské noviny, Aktuálně, Vědavýzkum.cz či Universitas. Zaměřuje se nejen na aktuální výzkumná témata, ale i na systémové otázky, jako jsou podmínky pro výkon vědecké práce, udržitelnost a rovné příležitosti.


Významnou oblastí její činnosti je podpora postavení žen ve vědě. Vytvořila autorský projekt, v němž dosud představila více než sedm desítek vědkyň působících v různých vědních oborech. Dobrovolnicky působí v iniciativě Czexpats in Science a pravidelně vede školení pro akademické a výzkumné instituce, zaměřená na efektivní a etickou komunikaci vědy.


Je spoluautorkou odborné publikace Science Communication – Úvod do komunikace vědy (2023), první knihy svého druhu v českém prostředí. V roce 2024 obdržela za popularizaci vědy jako první žena v historii Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace za propagaci a popularizaci výzkumu. Ve své činnosti propojuje akademické, mediální a popularizační přístupy a dlouhodobě se zasazuje o větší inkluzi a otevřenost vědeckého prostředí.



doc. PhDr. PaedDr. Anna Kucharská, Ph.D.



Anna Kucharská, proděkanka pro akreditace a kvalitu vzdělávací činnosti na Pedagogické fakultě UK, je významnou českou psycholožkou a speciální pedagožkou, která se dlouhodobě kromě jiného věnuje podpoře studentů se specifickými potřebami (SP) na vysokých školách. Od roku 2010 působí jako kontaktní pracovnice Pedagogické fakulty UK pro studenty s SP, pro něž iniciovala vznik jedinečného systému fakultní podpory, který je v současné době zakotven ve statutu fakulty. Vedle jiných podpůrných prvků působí na každé katedře fakulty koordinátor podpory studentů se SP, který spolupracuje s pracovníky Akademické poradny. Ke zřízení tohoto samostatného pracoviště fakulty dala jmenovaná impulz a od roku 2023 je vede.


Na celouniverzitní úrovni se podílí na koncepčních, legislativních a metodických dokumentech ve Stálé pracovní skupině pro studenty se SP, především v oblasti funkční diagnostiky. Koordinuje i zpracování odborných posudků pro studenty napříč fakultami UK.


Zasloužila se o realizaci vzdělávacích aktivit zaměřených na well-being a prevenci studijní neúspěšnosti a podílela se na významných projektech MŠMT i UK. Je autorkou publikací a editorkou odborných výstupů k distanční výuce studentů se SP, organizátorkou konferenci Vysokoškolské poradenství – aktuální trendy a výzvy, která má v roce 2025 již třetí pokračování. Její práce kultivuje akademické prostředí a posiluje institucionální odpovědnost univerzity vůči všem znevýhodněným skupinám studujících.



doc. PhDr. Alice Němcová Tejkalová, Ph.D.



Alice Němcová Tejkalová je novinářka, akademička a expertka na mediální reprezentaci menšin, která se více než dvě dekády systematicky zasazuje o rovné příležitosti napříč akademickým, mediálním a sportovním prostředím. Jako členka kolegia rektora a první děkanka Fakulty sociálních věd UK prosazovala strukturální změny ve prospěch studujících a zaměstnanců a zaměstnankyň s handicapem, rodičů a socioekonomicky znevýhodněných – od školkovného přes mapování bezbariérovosti až po vznik mentoringových programů pro akademičky.


Výrazně přispěla k profesionalizaci a medializaci parasportu – jako komentátorka, zakladatelka portálu Handisport.cz i autorka odborných publikací o stereotypizaci sportovců s postižením. Vede první čistě ženský výzkumný tým na FSV UK, který se stal spoluřešitelem prestižního grantu Horizon Europe.


Jako místopředsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu ČOV stála u zrodu akčního plánu na podporu žen ve vedení sportovních institucí. Její práce představuje jedinečné propojení vědecké expertizy, institucionálních změn a dlouhodobého veřejného angažmá v oblasti rovnosti a inkluze.



Další nominované osobnosti a kolektivy na Cenu manželů Coriových v roce 2024:


Mgr. Petra Černá, PřF UK

RNDr. Dana Fialová, Ph.D., PřF UK

PhDr. Zdeňka Kudláčková, Ph.D., FaF UK

Mgr. Pavel Ruzyak, HTF UK

JUDr. Lucie Široká, PF UK

safe space kolektiv - univerzitní spolek

Ženy, které inspirují - realizační tým prvního ročníku z 3.LF UK


Srdečně gratulujeme k nominacím a děkujeme za veškeré aktivity na poli rovnosti!


Jak pro zaslání nominace postupovat?


- stáhněte si a vyplňte nominační formulář (zasílejte podepsaný elektronickým podpisem či naskenovaný s vlastnoručním podpisem a v upravovatelné verzi)


- připravte podklady prokazující přínos přihlášené aktivity či projektu


- vše zašlete do 31. května 2025 na email



Ocenění bude uděleno spolu s Cenou Arnošta z Pardubic při oslavách 17. listopadu 2025. Více informací včetně nominačního formuláře k Ceně najdete v příslušném opatření rektorky.



Těšíme se na nominace!



Kontakt pro doplňující informace: Iveta Bayerová, koordinátorka agendy rovných příležitostí, UK Point, .


Poslední změna: 5. květen 2025 10:12 
Za obsah stránky zodpovídá: UK POINT
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám