Pokrok ve výzkumu placenty: Nejdůležitější události z konference Evropské skupiny pro placentu 2024

Ve dnech 7. a 8. listopadu 2024 se na půdě Farmaceutické fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy konala konference European Placenta Group (EPG) 2024, kterou organizoval výzkumný tým Placenta ve zdraví a nemoci. Konference se zúčastnilo více než 100 účastníků ze 14 zemí. Toto setkání vytvořilo zázemí pro další mezinárodní spolupráci výzkumných pracovníků v oblasti (pato)fyziologie placenty.

Konferenci zahájil vřelým přivítáním děkan Farmaceutické fakulty v Hradci Králové doc. PharmDr. Jaroslav Roh, Ph.D. , po němž následovala prezentace prof. PharmDr. Františka Štauda, Ph.D. o projektu NETPHARM, jehož cílem je vývoj inovativních translačních přístupů ve farmaceutických vědách. Na něj navázala PharmDr. Rona Karahoda, Ph.D. a představila projekt 4EU+ podporující spolupráci mezi předními evropskými univerzitami s cílem propojit jejich výzkum a vzdělávání.


Dvoudenní program nabídl různorodé přednášky zaměřené na výzkum environmentálních a farmakologických vlivů na placentární funkce a placentární patologii. Dále byla představena témata týkající se role extracelulárních vezikulů, imunitních buněk v placentě, diferenciace trofoblastu a vlivu metabolických alterací matky na růst plodu. Každému zasedání předsedali přední odborníci a příspěvky přednesli jak zavedení, tak začínající výzkumní pracovníci, což podpořilo příznivé prostředí pro vědecký dialog.


Jedním z vrcholů konference byly ústní příspěvky mladých začínajících vědeckých pracovníků. Akce byla zakončena slavnostním předáním cen nejlepším prezentujícím v této sekci:

  • 1. místo - Anna-Lena Höbler: “Maternal-fetal interface favors a specific neutrophil type characterized by a long-lived, immunosuppressive phenotype, able to enhance EVT motility” (Medical University in Vienna)

  • 2. místo - Manon Murdeu: “Human-based placenta-embryo chip for developmental toxicity assessment of nanoparticles and drugs” (EMPA/ETH Zurich)

  • 3. místo - Theresa Maxian: “Characterization and in vitro modelling of trophoblast and villous core networks of human first trimester placental cells” (Medical University in Vienna)

  • 3. místo - Molly Rutt: “Endometrial gland-derived extracellular vesicles and their miRNA content” (University of Southampton)

  • 3. místo - Anandita Umapathy: “Placental insufficiency and fetal heart development: insights into the structural and functional consequences of fetal growth restriction” (University of Southampton)

  • Prezentace nejlepšího studenta magisterského studia - Ella Proudley: “3D quantification analysis of the microvillous membrane of the human placental syncytiotrophoblast” (University of Southampton)


Konference byla podpořena projektem Nové technologie pro translační výzkum ve farmaceutických vědách/NETPHARM (ID projektu CZ.02.01.01/00/22_008/0004607, spolufinancovaného Evropskou unií) a minigrantem Univerzity Karlovy 4EU+ (kód projektu MA/4EU+/2024/F1/06), který posiluje mezinárodní spolupráci. Do budoucna EPG očekává, že bude pokračovat v budování této sítě prostřednictvím regionálních seminářů, školení a projektů spolupráce.


Tuto úspěšnou akci dále podpořili naši externí organizační partneři v rámci projektu 4EU+, Prof. Karin Sørig Hougaard, Ph.D. z Kodaňské univerzity a Prof. Marie Cohen, Ph.D. z Ženevské univerzity.


Text: PharmDr. Rona Karahoda, Ph.D.

Foto: Ing. Jan Škop, Mgr. Tetiana Synova




Poslední změna: 19. listopad 2024 13:35 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Evropské centrum
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208




Jak k nám