Historickým cílem elektronické pasportizace bylo vytvoření jednotného systému pro evidenci nemovitého majetku Univerzity Karlovy, který by umožňoval správu výkresové a technické dokumentace v digitální podobě a umožnil poskytování dat MŠMT (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy) pro účely investičních akcí.
V roce 2010 byla zadána Studie proveditelnosti pasportizace objektů, na jejímž základě proběhlo výběrové řízení na zpracování Prováděcího projektu a následně proběhl výběr systému pro evidenci a správu nemovitého majetku. Software byl nainstalován na fakulty a součásti univerzity a proběhlo školení uživatelů.
V roce 2011 byl vybrán zpracovatel výkresové dokumentace, který převedl stávající dokumentaci do digitálního formátu. V roce 2012 byl dokončen převod výkresové dokumentace výukových objektů a proběhl pilotní projekt zaměření skutečného stavu vybraných objektů.
V letech 2013 - 2020 probíhala následující zaměření:
2013: Digitalizace výkresové dokumentace cca 2/3 objektů KaM.
2014: Digitalizace zbývajících objektů KaM a rekreačních středisek, zaměření objektů bez dokumentace.
2015: Zaměření objektů RUK a budovy 3.LF Ruská, včetně fasád a příčných řezů.
2016: Zaměření zbývajících objektů areálu Karolina, objektu Filozofické fakulty a zahájení zaměřovacích prací na objektech Matematicko-fyzikální fakulty.
2017: Zaměření historických objektů Matematicko-fyzikální fakulty a svislých řezů budov areálu "V Holešovičkách".
2018: Zaměření budovy Právnické fakulty, dvou historických budov Fakulty sociálních věd a budovy Matematicko-fyzikální fakulty v Karlíně, řezy hlavní budovou Filozofické fakulty.
2019: Zaměření řezů a pohledů hlavní budovy 3. lékařské fakulty a objektu Matematicko-fyzikální fakulty.
2020: Zaměření řezů a pohledů fasád budovy 1. lékařské fakulty.
Od roku 2020 se Univerzita Karlova připravuje na postupné zavádění metody BIM (Building Information Modelling), aby vyhověla požadavkům "Koncepce zavádění metody BIM v České republice" a připravovanému zákonu „o správě informací o stavbě, informačních modelech stavby a vystavěného prostředí a o změně některých zákonů“. Zároveň na MŠMT vzniká nová Metodika pasportu nemovitostí VVŠ, která přinese velké změny ve vykazování ploch.
S ohledem na tyto skutečnosti a v kombinaci s již nedostačujícím stávajícím systémem pro evidenci a správu nemovitého majetku se UK rozhodla pro výběr nového systému. Nový systém CAFM (Computer-aided facility management) navíc zahrne nové oblasti jako je např.:
Údržba (plánování a sledování oprav, revize, prevence poruch, …),
Správa prostor (plánování a optimalizace využití prostor, interně i nájmy),
Energetický management (monitorování spotřeby energií, přefakturace spotřeb),
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP, sledování a řízení bezpečnostních předpisů, správa evakuačních plánů a nouzových postupů).
V letech 2023 a 2024 proběhly 3 kola předběžných tržních konzultací, jejichž cílem je vypsání veřejné zakázky a výběr dodavatele ke konci roku 2024. Nový CAFM systém bude integrován s geografickým informačním systémem (GIS), který zajistí jednotnou podobu veškerých grafických podkladů spojených se správou budov a pozemků pro celou UK. Systémy budou dále rozšiřovány i o pasporty technické infrastruktury pro naplnění požadavků Informačního systému digitální mapy veřejné správy (IS DMVS).
Kontaktní osoba pro pasportizaci: Ing. Ladislav Bůcha
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208