Erasmus+ není jen o studiu v zahraničí – je to jedinečná příležitost, jak získat cenné zkušenosti, které využijete po celý život. Poznáte, jak se váš obor učí v jiné zemi, zlepšíte si jazykové dovednosti a naučíte se spolupracovat v mezinárodním prostředí. Navíc si do životopisu přidáte atraktivní položku, která zaujme každého zaměstnavatele.
Během pobytu navíc navážete nová přátelství a kontakty po celé Evropě, osamostatníte se a vyzkoušíte si život v jiném kulturním prostředí. Podívejte se na Charles Abroad, co přinesl zahraniční pobyt našim studentům, co doporučují dalším vyjíždějícím nebo jen přijďte načerpat inspiraci.
Dříve než se podíváte na informace ke svému konkrétnímu typu pobytu, věnujte prosím pozornost těmto informacím, dostáváme na ně spoustu dotazů.
Pro všechny studenty UK, kteří jsou zapsáni v akreditovaném bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu v prezenční nebo kombinované formě.
Do každé země zapojené do programu Erasmus+ kromě České republiky:
Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Litva, Lichtenštejnsko, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Turecko
Taktéž lze běžně vyjet do Velké Británie a Švýcarska.
V případě destinací vyplývajících ze strategických priorit fakulty lze v individuálně posuzovaných případech vycestovat i do jiných zemí světa. Více informací zde.
Univerzita Karlova je zároveň členem aliance 4EU+, do které patří 7 prestižních univerzit:
Studenti UK mohou vyjíždět na Erasmus+ na tyto univerzity i v případě, že jejich fakulta/základní součást nemá tyto univerzity na seznamu „svých“ Erasmus+ destinací.
Univerzita Karlova má v současné době také 3 strategické partnery:
I na tyto univerzity lze v rámci programu Erasmus+ vycestovat, zejména pokud plánujete v akademické kariéře pokračovat a do budoucna by vás lákalo s těmito institucemi spolupracovat v oblasti výzkumné a výukové.
Univerzita Karlova je rovněž členem prestižního uskupení Coimbra Group, jehož součástí je tzv. Student exchange network umožňující po domluvě vyjíždět na sdružené univerzity i bez existence bilaterální smlouvy či nad rámec stanoveného počtu míst.
Zpravidla již od 1. ročníku bakalářského studia dle termínů a podmínek výběrových řízení na své domovské fakultě nebo základní součásti.
Stipendium na Erasmus+ pobyt je fixní měsíční/denní částka, která se liší dle délky pobytu a cílové země.
Veškeré informace o financování včetně navýšení v případě ekologického způsobu cestování a inkluze (studenti se specifickými potřebami a omezenými příležitostmi) naleznete ZDE [PROKLIK NA UZEL, V25]
Na vyšší stipendium máte nárok v případě, že zvolíte ekologický způsob dopravy do destinace a zpět (první cesta na pobyt a poslední při návratu do ČR). Za ekologické způsoby dopravy jsou považovávány: vlak, autobus, kolo, popř. sdílený automobil (spolujízda). Pozor, za spolujízdu v případě sdíleného automobilu není považován případ, kdy Vás na místo mobility někdo odveze a vrací se bez Vás zpět (rodina, kamarádi).Více informací zde [Green Erasmus]
Navýšení stipendia je možné také v případě, že jste student se specifickými potřebami (např. zdravotní znevýhodnění) nebo omezenými příležitostmi (např. socioekonomické znevýhodnění). Více informací naleznete v infografice zde.
Tolikrát, kolikrát uspějete ve výběrovém řízení, ale POZOR, celková doba strávená na Erasmu za jeden cyklus studia (Bc., Mgr., PhD.) nesmí přesáhnout 12 měsíců, popř. 24 měsíců, pokud se jedná o nedělený Mgr. program. (např. právo nebo medicína).
Nutné je disponovat znalostí anglického jazyka na úrovni B2, popř. odpovídající úrovní v jiném jazyce (pokud se např. výuka na zahraniční instituci odehrává v němčině). Ověřování jazykových znalostí dle vyžadované úrovně závisí na zahraniční instituci a taktéž domovské fakultě/základní součásti.
Svou jazykovou úroveň si můžete (bezplatně) ověřit a zlepšit několika způsoby.
Absolvováním jazykového testu a navazujícího kurzu na platformě EU Academy:
Absolvováním kurzů nabízených na fakultě
Komunikací se zahraničními studenty na UK – např. v Erasmus Student Network, členstvím v Buddy programu či účastí na anglických akcích UK Pointu, kde potkáte zahraniční studenty (náš tip: neformální setkání v Kampusu Hybernská International středa – Mezinárodní Wednesday)
Získáte zkušenost s tím, jak se Váš obor učí v zahraničí
Získáte atraktivní položku do životopisu
Zdokonalíte se v cizích jazycích
Osvojíte si fungování v mezinárodním týmu
Navážete kontakty a přátelství se studenty z celé Evropy
Zkusíte si život v jiném prostředí a osamostatníte se
Studijní pobyt – hlavním cílem je studium na semestr či celý akademický rok.
Praktická stáž – hlavním cílem je pracovní činnost pro zahraniční instituci, je zpravidla kratší než semestr či dva.
Krátkodobá Ph.D. mobilita – určena pro doktorandy, její rozsah je 5–30 dní
Kombinovaný intenzivní program – výukový kurz v zahraničí pořádaný partnerskou institucí (záleží na individuálních nabídkách).
Absolventská stáž – musí být ukončena do 12 měsíců od absolutoria, ale přihláška se podává ještě během studia na UK.
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208