Buddy program

Buddy program propojuje místní a zahraniční studenty Univerzity Karlovy, kdy místní student, tedy „buddík“, se dobrovolně rozhodne být pomocníkem, průvodcem a přítelem pro zahraničního studenta, kterého si sám vybere. Pomůže mu se zorientovat v novém prostředí, vyřídit nezbytné formality, provede ho celým systémem nástupu ke studiu, domovskou fakultou, doprovodí ho na úřady, seznámí ho s městem, studentským životem a českou kulturou.


Pro buddíka zapojení do programu přináší jedinečnou možnost poznat studenty z celého světa a zlepšit si své jazykové znalosti. Je to příležitost, jak se seznámit s novými lidmi a zároveň zjistit, jaké to je studovat v cizí zemi.


Největší zájem o Buddy program je vždy před začátkem semestru. Především se začátkem zimního semestru na Univerzitu Karlovu přijíždí velké množství zahraničních studentů. Nové buddíky však hledáme v průběhu celého roku.


Bližší představení programu přináší i rozhovor s jedním z koordinátorů a také zkušeným buddíkem Martinem. Přečíst si ho můžete na stránkách online magazínu UK.


Od akademického roku 2020/2021 se Buddy program stává také součástí celoživotního vzdělávání a buddíci mají možnost získat potvrzení o absolvování programu.


Jak se stát buddíkem?


Přihlášení probíhá přes webovou aplikaci Broaddy. Vaše registrace musí být odsouhlasena fakultním koordinátorem a poté získáte přístup do databáze zahraničních studentů. Z důvodu zachování soukromí zde nejsou uváděna jejich jména, ale je možné vybírat podle národnosti, pohlaví, koníčků a dalších dostupných informací. Zahraniční student, kterého si vyberete, bude automaticky informován.


V případě nutnosti změny či úpravy v aplikaci Broaddy je nezbytné kontaktovat koordinátora Buddy programu. Kontakty jsou dostupné níže.


Jak získat potvrzení o absolvování Buddy programu?

Pokud jste studentem Univerzity Karlovy po alespoň jednom semestru studia, můžete nyní získat potvrzení o absolvování Buddy programu, který se stal nově součástí celoživotního vzdělávání. Získání potvrzení je pouze dobrovolné a nijak neovlivňuje účast v programu.


Pro získání potvrzení pro LS 2020/2021 je nezbytné splnit následující podmínky:


 1. Registrace do webové aplikace Broaddy.

 2. Vyplnění přihlášky do programu celoživotního vydělávání zde.1 Informace jsou

  k dispozici i ve studijním informačním systému. Přihlašování pro LS 2020/2021 je nyní spuštěno.

 3. Během semestru je student buddíkem alespoň jednomu zahraničnímu studentovi, kterého si vybere v Broaddy.

 4. Pro nové buddíky, kteří si nikdy ještě žádného buddíka nevybrali, je povinná účast na úvodním školení, kde se dozví, co se od nich očekává a jak být skvělým buddíkem. Pro LS 2020/2021 je možné si vybrat ze dvou termínů.

  • 23. 2. od 17:00 v distanční formě.

  • 15. 3. od 17:00 v distanční formě. Toto setkání se uskuteční v angličtině.


  Pro zkušené buddíky není účast na školení povinná. Pro samostudium slouží Buddy Guide, který je dostupný ke stažení níže.

 5. Zahraniční student i fakultní koordinátor jsou spokojeni s činností buddíka (zde nejsou stanovena žádná pevná kritéria, neměla by se objevit závažná negativní zpětná vazba, která by vedla k neudělení potvrzení).


Pro letní semestr 2020/2021 je přihlašování do programu celoživotního vzdělávání otevřeno od 22. 1. do 15. 3. 2021.


Během semestru bude program vyhodnocen a buddíci splňující všechny podmínky získají potvrzení o absolvování.


Kde najít podrobnější informace a kontakty?


Veškeré informace a doporučení jsou dostupné v brožurce Buddy Guide, která je ke stažení zde. Informace jsou dostupné také v anglickém jazyce zde (the Guide is also available in English).


Kontakty na spolupracující studentské spolky a koordinátory jsou dostupné na této stránce.


Kontaktní osoba za rektorát UK

 • Zuzana Haniková - , 224 491 893


Můžete se také zapojit do FB skupiny Buddy Program CUNI. Budete tak v kontaktu s ostatními buddíky, se kterými si můžete vyměňovat zkušenosti, navzájem si pomáhat a také získat aktuální informace o akcích studentských spolků.


Jak hodnotí Buddy program zahraniční studenti?


"She was so helpful, kind and funny! She gave me her bike; she showed me very cool places in Prague that otherwise I would not have seen. Perfect Buddy!"

- Marisol, Germany


"I'm happy to say that my buddy contributed greatly to my positive Erasmus experience. Not only he helped get around the university but also showed me some cool places and gave me great tips, as well as being always super helpful when I had any doubt."

- Maria, Portugal


"He is genuinely one of the coolest people to hang out with, very knowledgeable but also laid back. He was also extremely helpful when I was settling in, and he was very good at keeping in touch all the way through my exchange period."

- Rudis, LatviaPoznámky

1

Registrace probíhá přes krátký formulář v MS Forms – pokud nejste již přihlášeni, po otevření odkazu se objeví přihlašovací okno Microsoftu, tam je třeba zadat čísloosoby@cuni.cz (číslo osoby je univerzitní číslo, které najdete na kartě studenta, i kdybyste měli jiné své vlastní heslo pro Microsoft, zde ho nepoužívejte), po zadání uživatelského jména budete přesměrováni na stránku přihlašování do CAS UK, po přihlášení by se vám měl objevit registrační formulář, který je nezbytné vyplnit a odeslat.Poslední změna: 24. květen 2021 16:11 
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám