Medaile pro dva významné lékaře

Prosincové a zároveň v roce 2019 poslední zasedání Vědecké rady Univerzity Karlovy mělo i svou slavnostní část. U příležitosti životních jubileí byly dvěma skvělým lékařům ze 3. lékařské fakulty UK uděleny pamětní medaile za významné celoživotní dílo.Pamětní medaile dne 19. prosince převzali psychiatr prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc. a chirurg doc. MUDr. František Vyhnánek, CSc.


Protože jsou obě lékařské osobnosti spojeny s 3. lékařskou fakultou UK, ujal se jejich představení před vědeckou radou Petr Widimský, děkan fakulty. Vedle výčtu nejdůležitějších mezníků vývoje kariéry obou lékařů ocenil zejména jejich profesionalitu a vědeckou či pedagogickou činnost.„Cenu stavím na post nejvyšší. Hned vedle ocenění, která dosud mám od České chirurgické společnosti a Slovenské chirurgické společnosti za 47 let, po kterých jsem, a to až do současnosti, pracoval jako chirurg ve Vinohradské fakultní nemocnici v Praze. Je to pro mě velká pocta,“ shrnul pro iForum stříbrnou medailí oceněný lékař František Vyhnánek.


„Ocenění beru jako připomenutí sounáležitosti s akademickou obcí Univerzity Karlovy a určitou kontinuitou mezi minulostí a budoucností, která je nesmírně důležitá při předávání štafety mladším generacím,“ řekl Cyril Höschl, držitel historické medaile, a dodal: „Těch třicet let od prvních svobodných voleb uteklo jako voda. Mezitím se z nás mladých stali ti starší. Právě udělení medailí beru za důkaz toho, že tradice je zachována a kontinuita nebyla přetržena. Dnešní akt je mementem, že k sobě patříme. Vždyť jeden z významů slova universita je ad unum verto, tedy v jedno se obracející, na což se někdy zapomíná.“


Oběma medailistům popřál rektor Tomáš Zima především pevné zdraví, pohodu a spokojenost, a úspěšné pokračovní jejich profesní dráhy.

Foto: Vladimír Šigut

Datum: 19. prosinec 2019


Poslední změna: 20. prosinec 2019 09:54 
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208


Jak k nám