Věda všemi smysly přilákala na letošní pražskou Noc vědců 14 tisíc nadšenců


Také letošní ročník Noci vědců se v Praze těšil velkému zájmu. V duchu letošního tématu VŠEMI SMYSLY návštěvníci mohli 30. září 2022 na půdě pražských univerzit, vědeckých a dalších pracovišť vědu vidět, cítit, slyšet, ale i ochutnat.


Největší zájem o program zaznamenala Univerzita Karlova, kterou navštívilo na 3 300 návštěvníků. Albertov se v tuto magickou noc rozsvítil a připravil perfektní atmosféru pro světelné hrátky, molekulární bar a poznávání léčivých rostlin všemi smysly. Zájemci se mohli navíc účastnit i experimentu, ve kterém si na vlastní kůži vyzkoušeli, jaký vliv mají barvy na funkci lidského mozku.


Na Českém vysokém učení technickém v Praze se stály fronty na formule, motorky a simulaci letového provozu. Zábava se na osmi expozicích našla pro každého. Děti si oblíbily robůtky, dospělé zase přitahovala špičkově vybavená sanitka, detektor lži a roboti, kteří zvládnou načepovat pivo. Úspěch sklidila i bojovka napříč pražskými univerzitami – na ČVUT se poznávaly vzorky podle čichu a následně přiřazovaly k jednotlivým fakultám. Programu ČVUT v Praze se účastnilo přes 2000 nadšenců do vědy a techniky.


Vysoká škola chemicko-technologická v Praze tentokrát nabídla Procházky po smyslech labyrintem VŠCHT, ale i dílničky Ochutnej marmeládu teď a tady a Světlo sem, světlo tam, světlo, kam se podívám, které měly ještě před začátkem Noci vědců naplněnou kapacitu. Průvodci procházek se oblékali do originálních kostýmů od autorů Anny Průšové a Erika Šatry. Díky propojení umění a vědy si tak návštěvníci odnášeli unikátní zážitek. Na VŠCHT se vydalo přes 2500 lidí. „Zájem o program s nutnou registrací byl tak obrovský, že jsme na místě navyšovali kapacitu”, popisovala Dana Kardová, programová designérka Noci vědců na VŠCHT Praha a koordinátorka Noci vědců v Praze.


Kampus České zemědělské univerzity v Praze se začal plnit už v 17 hodin. Organizátoři letos připravili program, ve kterém návštěvníci poznávali po hmatu exotické předměty, ochutnali exotické ovoce i fair trade čokoládu, na vlastní kůži si zkusili, jak protéká voda krajinou, osahali si půdu a poznali tak přírodu doslova všemi smysly. Fronty se stály také u virtuální reality a virtuální střelnice. Kampusem pak zněly píšťalky, které byly jedním z propagačních předmětů značících sluch.


Vysoká škola ekonomická v Praze letos připravila zábavnou únikovou hru Money Adventure, která sklidila obrovský úspěch. Účastníci se do hry zapojovali pomocí svých mobilních telefonů. Aplikace hráče provedla sedmi stanovišti, díky kterým mohli proniknout do úžasného světa statistiky a pravděpodobnosti, zjistit, jak chutná marketing a nebo získat tipy, jak správně hospodařit s potravinami a šetřit. Zajímavosti o výrobě mincí a bankovek se dozvěděli na stanovišti, které bylo připraveno ve spolupráci s Návštěvnickým centrem ČNB. Letos si přišlo užít finanční gramotnost všemi smysly na 230 příchozích.


Chytrá zábava v Praze čekala na všechny zvídavé návštěvníky i na nevědeckých institucích. Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR se letos zapojil poprvé v rámci evropského projektu J. Heyrovský Chair. „Vědecká show – chemické divadlo ’Alchymistky’ mělo u diváků velký úspěch a velký zájem byl i o další aktivity včetně exkurzí do laboratoří a příjemným zpestřením byla slepá degustace a také hudební produkce provedená kolegy vědci, kteří se vedle své vědecké kariéry věnují i hudbě a potěšili tak i naše uši,” podělili se organizátoři. Fyzikální ústav AV ČR – Ládví připravil demonstraci levitačního vláčku, který zaujal zejména rodiny s dětmi. Pozornost vzbudila i nevšední přednáška manželů Ebrových Největší srážky ve vesmíru. Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s. připravil on-line přednášku Vnímáme pivo a ostatní potraviny všemi smysly? a fotokoutek v duchu Františka Ondřeje Poupěte, zakladatele českého odborného pivovarnictví. „Byli jsme opět potěšeni velkým zájmem návštěvníků o výzkum a vzdělávání v oblasti sladu a piva a jejich hrdost na český národní nápoj,” prozradil Jaromír Fiala z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a.s.


Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a od té doby ukazuje lidem, že věda není nuda. Letošní noc plná vědy VŠEMI SMYSLY přilákala téměř 14 tisíc nadšenců v Praze a celkem 75 tisíc návštěvníků v dalších 61 městech v celém Česku.


Pro bližší informace kontaktujte:


Mgr. Václav Hájek

Tiskový mluvčí UK

Odbor vnějších vztahů

Univerzita Karlova

tel: +420 224 491 248

mob: 721 285 565

e-mail: pr@cuni.cz


Tisková zpráva ke stažení zde.Poslední změna: 5. říjen 2022 08:42 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám