Národní finále popularizační soutěže FameLab se blíží

(Praha 19.  září 2022) Vědecká soutěžní show FameLab odstartuje 30. září 2022 v novém vzdělávacím centru Univerzity Karlovy Didaktikon. České finále mezinárodní vědecké popularizační soutěže, která formou stand-up výstupů přibližuje vědu veřejnosti, má kořeny v Anglii a koncept se brzy rozšířil po celém světě. FameLab do České republiky přivezla v roce 2011 Britská Rada.


Od roku 2022 je nositelem licence pro pořádání soutěže v ČR Univerzita Karlova, která vyjednala do licenční smlouvy účast zástupců humanitních věd. Finálové klání tak letos poskytne zajímavý „souboj“ klasických exaktních vědních témat jako jsou kvantová fyzika, robotika, 3D tisk, biochemie aj., ale také např. sociologie sportu nebo dialektologie. Do národního finále postoupili mladí vědci a vědkyně z Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického v Praze, Masarykovy univerzity, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Univerzity Hradec Králové a Akademie věd. Tři finalisté jsou zahraniční studenti.


Soutěž je určena všem studentům nebo vědeckým pracovníkům, kteří dovršili 21 let. Výstup nesmí přesáhnout 3 minuty a soutěžící smí pracovat pouze s pomůckami, které sami přinesou na jeviště. Audiovizuální technika není povolena. O vítězi rozhoduje porota a také přítomní diváci v sále. Národní finále má tak podobu interaktivní a zábavné show.


Porotu budou tvořit známí odborníci a popularizátoři v doprovodu svých atributů: Petr Smejkal, lékař z Institutu experimentální medicíny (IKEM), jehož atributem je rouška, Eliška Selinger, vítězka FameLab 2016 a lékařka a její jablko, Jan Spratek, odborný pracovník Planetária hl. m. Prahy, jehož atributem je model družice s Hurvínkem a Milena Králíčková rektorka UK, čestná předsedkyně poroty a její korunka.


„Výzkum je nutné odpracovat někdy v laboratořích, někdy nad knihami, v diskuzích a debatách, ale my, vědci, bychom neměli podceňovat ani dovednost výzkum vysvětlit veřejnosti. Umět popsat, v čem tkví naše objevy a jak naše práce společnosti prospívá. Tedy včetně schopnosti říci odborné věci třeba i vtipně, a před publikem. To si na UK uvědomujeme, a proto podporujeme mladé vědce a vědkyně v oblasti srozumitelné prezentace, moderních komunikačních dovedností a zábavné popularizace. Světově uznávaná soutěž FameLab je pro ně skvělou příležitostí, jak se naučit vysvětlit veřejnosti svou vědeckou práci a třeba při tom i zazářit na podiu. A pro publikum je soutěž naopak možností se pobavit a zároveň vědomostně obohatit,“ říká rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.


FameLab se koná v rámci akce Noc vědců na UK, a to v českém a anglickém jazyce.


Moderují ji Tereza Štěpánek Chytilová a Jat Dhillon.


Ceny pro vítěze věnovala Česká centra (studijní pobyt v Evropě), CESNET (finanční odměna 20 000 Kč) Nakladatelství Karolinum (vouchery na nákup knih), hotel Opitzův dům (pobytový voucher) a Univerzita Karlova.


Vítěz, kterého určí porota, bude reprezentovat Českou republiku na finále soutěže v Anglii 25. 11. 2022.


Harmonogram večera v Didaktikonu (Hybernská 4, Praha 1, 4. patro)


  • 18:00 zahájení s úvodním slovem rektorky prof. Mileny Králíčkové

  • 18:20–19:50 vystoupení finalistů a finalistek

  • 20:00 slavnostní vyhlášení vítězů, poté číše vína a/nebo prohlídka centra Didaktikon

  • 20:20 fototermín, rozhovory


Kontakt: Lucie Válová lucie.valova@ruk.cuni.cz; + 420 604 96 46 67

www.famelab.cuni.cz


Prosíme média o registraci zde.  


ZA SPRÁVNOST:

Mgr. Václav Hájek


Tiskový mluvčí UK

Odbor vnějších vztahů

Univerzita Karlova

tel: +420 721 285 565

e-mail: pr@cuni.cz


Tisková zpráva ke stažení zde.
Poslední změna: 5. říjen 2022 10:37 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám