Další vynikající hodnocení Univerzity Karlovy – tentokrát v celosvětovém srovnání

27. září 2023 – Univerzita Karlova patří podle nejnovějšího vydání žebříčku Times Higher Education World University Rankings 2024 mezi pět set nejlepších vysokých škol na světě. Oproti loňskému i předloňskému srovnání (ve kterém byla mezi nejlepšími šesti sty) se tak posunula do první pětistovky. Nadále zůstává také nejlépe hodnocenou českou vysokou školou.


Žebříček Times Higher Education World University Rankings, který vyšel již po dvacáté, patří k nejstarším a nejprestižnějším srovnáním vysokých škol. V letošním roce klasifikuje podle inovované metodiky více než devatenáct set škol ze 108 zemí celého světa.


Činnost vysokých škol v tomto žebříčku se i nadále porovnává v pěti původních pilířích, jimiž v současné podobě jsou vzdělávání a výuka, výzkumné prostředí, kvalita výzkumu, spolupráce s průmyslem a transfer technologií a internacionalizace. Namísto třinácti je ale žebříček sestavován na základě osmnácti ukazatelů, přičemž největší změnou prošel pilíř, který sleduje kvalitu výzkumu, kde bylo dosavadní jedno kritérium nahrazeno čtyřmi.


„Před pár dny dosáhla Univerzita Karlova vynikajícího výsledku v novém srovnání evropských vysokých škol, kde se dostala do první stovky hodnocených. Z dnešního žebříčku je vidět, že i v celosvětovém měřítku jsme schopni si skvělé postavení nejen udržet, ale dokonce se i výrazně posunout vpřed,“ uvádí rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.


Univerzitě Karlově se po dvou letech, kdy byla klasifikována v šesté stovce, podařilo zlepšit své postavení, díky čemuž podle letošních výsledků patří mezi pět set nejlepších vysokých škol na světě. Nejlepšího výsledku dosáhla v pilíři vzdělávání a výuka, kde jí patří 341. místo. Mezi prvních čtyři sta škol pronikla ještě v pilíři výzkumné prostředí. Výrazné meziroční zlepšení pak zaznamenala v pilíři spolupráce s průmyslem a transfer technologií, což je dáno tím, že dosáhla relativně vysokého hodnocení v novém ukazateli, který sleduje výzkum citovaný v patentové dokumentaci.


Žebříček Times Higher Education World University Rankings je po červnovém vydání QS World University Rankings druhým vícekriteriálním srovnáním vysokých škol, kde se Univerzitě Karlově letos podařilo meziročně vylepšit své postavení.


Z dalších českých vysokých škol dosáhly nejlepšího výsledku Masarykova Univerzita (601.–800. místo) nebo Česká zemědělská univerzita v Praze ČZU (801.–1000. místo).
Kompletní výsledky Times Higher Education World University Rankings 2024


Srovnání českých vysokých škol v rámci žebříčkuObr.: Hodnocení prvních deseti českých vysokých škol v žebříčku

Hodnocení prvních deseti českých vysokých škol v rámci žebříčku.ZA SPRÁVNOST:

Mgr. Václav Hájek

Tiskový mluvčí UK

Odbor vnějších vztahů

Univerzita Karlova

tel: +420 721 285 565

e-mail: pr@cuni.cz
Poslední změna: 27. září 2023 16:35 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám