UK patří mezi špičkové světové univerzity

UK patří mezi špičkové světové univerzity

Tisková zpráva           


9. října 2008


Univerzita Karlova se v letošním vydání dvou nejrespektovanějších celosvětových hodnocení univerzit, v tzv. žebříčku THES a Šanghajském žebříčku, posunula o několik příček výše a umístila se mezi třemi sty nejlepšími univerzitami z více než 17 000 VŠ po celém světě. Oba žebříčky sledují pouze instituce s významnější vědeckou aktivitou. Kritéria THES splňuje 604 univerzit, mezi nimi se UK letos umístila na 261. místě, což je významné zlepšení oproti loňskému 290. místu. Šanghajský žebříček hodnotí dva tisíce univerzit, mezi nimi je UK letos na 252. místě (loni na 297. místě). UK tedy patří mezi 1,5 % nejlepších světových univerzit a mezi stovku nejlepších evropských univerzit. V České republice se tradičně drží na příčce nejvyšší. 


Výsledky hodnocení The THES, tedy QS World University Rankings, byly letos poprvé zveřejněny  9. října v dopoledních hodinách britským deníkem The Times. Spolu se Šanghajských žebříčkem patří mezi nejprestižnější srovnávací metodiky na světě a jejich výsledky jsou vždy dlouho očekávanou událostí.


Tyto mezinárodní srovnávací žebříčky jsou tvořeny na základě několika odlišných kritérií a jsou určeny jak budoucím studentům a jejich rodičům jako vodítko pro výběr školy, tak také stávajícím studentům, akademikům a všem ostatním jako ukazatel, na jaké úrovni se daná univerzita nachází.


Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy, k tomuto umístění řekl: „Jsem velice potěšen, že UK dosáhla takovéhoto úspěchu, a chtěl bych za něj poděkovat všem, kteří se na něm podíleli. Drtivá většina škol s obdobným umístěním jako UK má totiž nesrovnatelně lepší financování, a tak tento úspěch není jen odrazem profesních kvalit našich akademiků, ale také jejich osobního nasazení a velké obětavosti.“The Times Higher Education (THES) – QS World University Rankings


http://www.topuniversities.com/worlduniversityrankings/


Je každoročně zveřejňován britským deníkem The Times Higher Education Supplement a je sestavován od roku 2004. Mezi kritéria hodnocení patří tzv. Peer Review Score (40 %) – výzkum mezi relevantní skupinou akademiků s cílem vybrat nejlepších 30 institucí, které jsou v jejich zaměření nejlepší; Recruiter Review (10 %)  – výzkum mezi pracovními agenturami týkající se hodnocení kvality absolventů; International Faculty Score (5 %) – body úměrné tomu, jak velká část zaměstnanců je mezinárodní; International Students Score (5 %)  – body úměrné tomu, jak velká část studentů je internacionální; Student Faculty Score (5 %) – body úměrné poměru počet zaměstnanců/počet studentů; Citations per Faculty (20 %) – počet citací na publikace univerzity v databázích Web of Science.


Šanghajský žebříček – Academic Ranking of World Universities


http://www.arwu.org/rank2008/en2008.htm


Je sestavován šanghajskou univerzitou Jiao Tong a je založen na objektivních kritériích, tj. takových, jejichž hodnota nezávisí na individuálním názoru posuzovatele. Mezi kritéria hodnocení patří tzv. Alumni – absolventi univerzity, kteří získali Nobelovu cenu nebo Fields Medal[1]; Award – zaměstnanci univerzity, kteří získali Nobelovu cenu nebo Fields Medal; HiCi – vysoce citovaní výzkumníci; N&S – články publikované v časopisech Nature a Science; SCI – články obsažené v databázích Science Citation Index-expanded (SCI) a Social Science Citation Index (SSCI); Size – vážený součet předchozích pěti výsledků vydělený počtem pracovníků univerzity.


Univerzita Karlova


Univerzita Karlova byla založená v roce 1348 a patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult (14 v Praze, 2 v Hradci Králové a 1 v Plzni), 3 vysokoškolské ústavy, 6 dalších pracovišť pro vzdělávací, vědeckou, výzkumnou a vývojovou nebo další tvůrčí činnost nebo pro poskytování informačních služeb, 5 celouniverzitních účelových zařízení. Univerzita má necelých osm tisíc zaměstnanců, z toho přes čtyři tisíce akademických a vědeckých pracovníků. Na UK studuje 49 000 studentů (což je zhruba jedna sedmina všech studentů v ČR), kteří studují ve více než 300 akreditovaných studijních programech s takřka 660 studijními obory. V bakalářských studijních programech studuje přes 15 500 studentů, v magisterských 26 000 studentů a v doktorských přes 7 500 studentů (to je třetina všech doktorandů v ČR). Více než 6 000 studentů jsou cizinci. Nejrůznější kursy celoživotního vzdělávání ročně absolvuje přes 15 000 účastníků.


Pro další informace prosím kontaktujte:


Mgr. Václav Hájek                                          Mgr. Klára Hamanová


Tiskový mluvčí UK                                           Odbor vnějších vztahů RUK


Univerzita Karlova v Praze


Ovocný trh 5


116 36 Praha 1


tel: +420 224 491 248


e-mail:


Fields Medal – cena udělovaná vědcům v matematických oborech Mezinárodním kongresem matematické unie.
Poslední změna: 21. leden 2018 23:32 
Sdílet na:  
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám