Letošní Noc vědců nabídne rekordní program


Česko čeká 27. září rekordní Noc vědců. Do letošního ročníku se hned ve 34 městech zapojí 64 institucí, které připravily na 1327 programových událostí na téma Šetrně k planetě. Návštěvníci také letos budou mít z čeho vybírat a nově si můžou program poskládat v aplikaci pro chytré telefony. Program Noci vědců je zdarma a je vhodný pro nejširší veřejnost, od malých dětí až po seniory.


Národním koordinátorem Noci vědců je znovu společný tým Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava, který i letos oslovil desítky institucí. Vědecká pracoviště, univerzity, knihovny, science centra, muzea i hvězdárny pod jeho taktovkou znovu připravily na 27. září bohatý mix workshopů, science-show, přednášek, filmových projekcí, diskuzí, experimentů nebo setkání s vědci.


„I letos propojujeme vědou doslova celé Česko. Vloni se nám povedlo přilákat přes 60 tisíc návštěvníků a myslím, že jsme pro ten letošní ročník dali dohromady natolik zajímavý program, že překonáme loňská rekordní čísla. Návštěvníkům ve velkých městech navíc po dohodě s dopravními podniky nabídneme bezplatné vědecké autobusy, které jim umožní toho stihnout ještě víc,“ říká za Národního koordinátora Noci vědců Adam Soustružník z Ostravské univerzity.


V duchu letošního tématu Šetrně k planetě zapojené instituce od 17. do 22. (někde až do 24.) hodiny návštěvníky seznámí například s fungováním chytrých měst, elektromobilitou, alternativními palivy, s udržitelným nakládáním se zemědělskou půdou, s recyklací odpadu a jeho využití k výrobě energií, s technologiemi na úpravu vody nebo na zpracování potravin. Zdarma si navíc lidé můžou z laboratoří odnést tipy na ekologičtější čistící prostředky, kosmetiku nebo na další využití mnohdy zbytečně vyhozených odpadků.


„Planetu Zemi nemůžeme vnímat jen jako geologický objekt. Musíme si uvědomit, že je to místo k našemu životu, které můžeme nepromyšlenými kroky nenávratně poškodit. A to je úkol jak pro nás, tak pro další generace. Programem chceme ukázat, že nejen velkými opatřeními, ale třeba i malými krůčky, můžeme naší planetě pomoci,“ dodává za Národního koordinátora Noci vědců Jarmila Černá z VŠB – Technické univerzity Ostrava.


Dominantní pozici v rámci české Noci vědců má už tradičně Praha, kde se zapojí hned dvanáct předních institucí, které se můžou pochlubit uznávanými vědeckými týmy i objevy. Opomenout nemůžeme ani další vědecká a univerzitní centra v republice od velkých měst jako jsou Brno, Ostrava, Plzeň, Olomouc, Hradec Králové, Pardubice, České Budějovice, Ústí nad Labem či Zlín, až po instituce v menších městech, které ve spolupráci vědci poutavě prezentují vědu veřejnosti.

„Když se například podíváte do novin v Česku i zahraničí, pak zjistíte, že většina výzev současné společnosti souvisí s pochopením různých vnitřních procesů a adaptace. Těm neporozumíte, když budete surfovat na internetu nebo sedět v hospodě a myslet si, že s rostoucím počtem piv všemu přijdete na kloub. Pokud si chceme užívat nadále výhody tohoto světa, pak věda je jeden ze základních nástrojů pro jeho poznání a neustálé zlepšování,“ říká prorektor pro vnější vztahy Univerzity Karlovy profesor Miroslav Bárta.


Kompletní program všech 64 letos zapojených institucí z celého Česka návštěvníci najdou na novém webu akce www.nocvedcu.cz a také v nové aplikaci pro chytré telefony s platformou Android a iOS. Zde si navíc mohou sami sestavit program podle místa konání a dle svých zájmů.

__

NOC VĚDCŮ – Akce vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise. Jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom nás provází na každém kroku – u lékaře, ve škole i na cestách. V České republice se Noc vědců každým rokem rozrůstá a nabývá na významu. Zatímco v roce 2018 se na akci podílelo 31 institucí z celého Česka, letos je zapojeno 64 pořadatelů, včetně 19 veřejných vysokých škol.


Kontaktní osoba:

Jitřenka Navrátilová, Manažerka národního koordinátora Noci vědců

+420 731 068 263 / koordinator@nocvedcu.cz
Poslední změna: 18. září 2019 20:44 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Za obsah stránky zodpovídá: Odbor vnějších vztahů
Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám