Aktuality

Fotografická a výtvarná soutěž Věda je krásná zná vítěze 12. ročníku

Soutěž Věda je krásná vyhlašuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Porota složená z pěti odborníků v oblasti přírodovědecké fotografie vybírala i tentokrát ty nejlepší ve třech kategoriích, určených fakultní veřejnosti, a dále v kategorii Objevitelská, která je určena širší veřejnosti.

9. prosince 2022

Intentio: Spolužáci ze Žďáru pomohli kamarádovi na vozíku

Univerzita Karlova má novou cenu – INTENTIO, jež se uděluje v rámci soutěže České hlavičky v kategorii udržitelný rozvoj. Poprvé ji vyhráli studenti ze Žďáru nad Sázavou za Projekt Mobilita, když zkonstruovali elektrický pohon k invalidnímu vozíku pro spolužáka.

8. prosince 2022

Ivana Schnur: O virtuální realitě a inovacích v medicíně

Ivana Schnur vystudovala 1. lékařskou fakultu UK a myslela si, že se bude věnovat zvládání bolesti v onkologii. Přes několik odboček a „zásahů osudu“ ale místo toho před pár lety spoluzaložila a vede Sensely – společnost, která vyvíjí umělou inteligenci usnadňující práci zdravotních sester a lékařů.

8. prosince 2022

Dvouletý projekt Češi žijící v zahraničí byl úspěšně zakončen

Kdo jsou současní čeští krajané? Jaké mají vazby na ČR? Co potřebují od českého státu a jak mohou a chtějí být pro Česko přínosem? Odpovědi hledal a nalezl dvouletý výzkumný projekt, ve kterém se Přírodovědecká fakulta UK spojila s několika významnými institucemi.

7. prosince 2022

Orální historikové rozjeli časosběrný výzkum o pandemii ihned

Když v březnu roku 2020 česká vláda vyhlásila nouzový stav, lidé se snažili i v omezených podmínkách něco dělat. Orální historikové pod vedením profesora Miroslava Vaňka ihned rozjeli nový výzkum. Viděli totiž, že se přímo před jejich očima odehrává událost, která se zapíše do dějin.

6. prosince 2022

Pohyb ovlivňuje zdravý vývoj člověka, podpora státu však chybí

Pohyb má na zdravý vývoj člověka nezpochobnitelně pozitivní vliv a má dopad na jeho fyzickou i psychickou kondici do budoucna, přesto se pohybu v jakékoliv formě dnešní generace dětí vyhýbá. Může za to i laxní přístup rodičů, velký díl viny ovšem nese i stát.

5. prosince 2022

Výzva programu Global Fellowship na University of St Andrews

Program Global Fellowship, který probíhá již pátým rokem, poskytuje stipendia, která umožňují talentovaným vědcům z celého světa strávit na St Andrews až jeden měsíc. Žadatelé by měli být uznávanými vědci ve svém oboru nebo začínajícími lídry, kteří přispěli k originálnímu výzkumu. Uzávěrka přihlášek je 1. března 2023.

5. prosince 2022

Laureáti malých nobelovek – Českých hlav 2022 – odtajněni!

Kampus Hybernská se v pátek 2. prosince stal místem vyzrazení laureátů letošních ocenění Česká hlava 2022. Vyhlašování nejúspěšnějších českých vědců, patentů a objevů proběhlo již pojedenadvacáté, mezi vítězi tradičně nechyběly osobnosti s vazbou na Univerzitu Karlovu.

2. prosince 2022

Stop-time: Rektorka přibližuje pestré možnosti studia

Členové vedení Univerzity Karlovy analyzují a komentují aktuální témata v podcastové sérii Stop-time. Tentokrát se rektorka Milena Králíčková věnuje možnostem studia na UK včetně zahraničních pobytů, připomíná i činnost spolků a zmíní elitní granty ERC.

1. prosince 2022

Matematika je přesná. Co jednou dokážete, platí už navždy

„Mojí motivací není praktické využití, ale spíš zajímavé a ´pěkné´ problémy. Lidem se víc líbí aplikace, ale aby bylo možné teoretické výsledky aplikovat, musí na ně někdo nejdřív přijít,“ říká Jan Kynčl z Matfyzu, který obdržel Cenu Neuron za průlomová zjištění v oblasti kombinatoriky a diskrétní geometrie.

30. listopadu 2022

Štucbartová: Je potřeba se umět bránit, a to i verbálně

Linda Štucbartová, členka Rady pro komercializaci na UK, studovala i v Oxfordu nebo Ženevě. Má zkušenosti ze státní i soukromé sféry, technologických startupů, mentoringových programů pro ženy i přenosu vědeckých poznatků do praxe. Jak to jde vše dohromady?

29. listopadu 2022

Na Karlovku? Stovky zájemců zajímalo, co k nám jít studovat

Co si vybrat? Právo, mediální studia nebo geologii? Anebo snad medicínu či farmacii? Pro mladé uchazečky a uchazeče, kteří se rozhodují, jaké obory by je na Univerzitě Karlově zajímaly nejvíce (a jak se na ně dostat), byla určena sobotní akce na Právnické fakultě UK.

28. listopadu 2022
Všechny aktuality >
#UKrajine

UK pro Ukrajinu | Карлів університет для України: Допомога, позиція, підтримкаRozcestník pro ukrajinské studenty, akademiky a zaměstnance na UK, uchazeče a přestupující studenty z Ukrajiny a pro fakulty UK. Najdete zde informace pro řešení různých situací, prohlášení a odkazy, které se týkají války na Ukrajině.

Посібник для українських студентів, науковців та співробітників Карлового університету, абітурієнтів та студентів, які пересилаються з України та для факультетів КУ. Ви знайдете інформацію для вирішення різних ситуацій, заяв і посилань, які стосуються війни в Україні.Covid-19
Průběžně aktualizované informace o nejdůležitějších opatřeních a změnách a sdělení UK pro studenty, uchazeče a zaměstnance v souvislosti s onemocněním Covid-19 najdete zde.VideoKalendář
Prosinec 2022
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Vyprávěj svou prezentací

9. prosince 2022

DOKTORANDI

Nebuď uspávačem hadů a raději probuď své posluchače z letargie! Se správnou přípravou oživ svou prezentaci tak, aby tvé publikum nejen pozorně poslouchalo, ale také projevilo zájem o tvůj výzkum.

Leadership in Action

9. prosince 2022

TIME: 11.00–13.00

PLACE: Karolinum, Charles University, Praha 1

We invite students to a panel discussion with former foreign ministers from around the world to focus on leadership during challenging times and the current state of world affairs. For in-person attendance, please, register here. More info and programme here.

Všechny události >

Máte dotaz ?
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208
Jak k nám